Vyhořelé jaderné palivo dorazilo v Německu do cíle

Po 92 hodinách doputoval kontroverzní náklad s radioaktivním vyhořelým palivem z německých jaderných reaktorů do cíle. Němečtí protiatomoví aktivisté slaví, kvůli masivním blokádám šlo o vůbec nejpomalejší transport v historii. Oproti původním plánum se zpozdil o den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderné palivo | Foto: ČEZ

Ještě nikdy v historii neprovázel cestu kontejnerů Castor do Gorlebenu takový odpor. Dnes ráno musela policie zdolat poslední překážku a uvolnit cestu pro transport, kterou zablokovalo kolem 4 tisíc aktivistů.

Jednodenní zpoždění transportu podle zpravodajky ČRo v Německu Kláry Stejskalové prodraží už tak vysoké náklady na přepravu. Původní odhad byl 50 milionů eur. „Navíc policisté byli veřejností označeni za idioty, že jen slepě dodržují příkazy, a ještě se dočkali kritiky od opozičních politiků,“ popsala Stejskalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Stejskalová v Odpoledním Radiožurnálu

„Protestující měli často lepší vybavení než policie. Organizovali se na sociálních sítích, měli pojízdné kantýny nebo toalety,“ zpozorovala na místě zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová.

Organizace bojující proti atomové energii se radují, entuziasmus, nadšení a dokonalá organizace protestů prý ukázaly, že Německo si výrobu další energie z jádra nepřeje.

Německá vláda, která naopak prodloužila životnost německých atomových reaktorů zatím plánuje převoz atomového odpadu z meziskladu v západofalckém Ahausu do Ruska, do atomového centra Majak ležícího na Urale.

Milan Kopp, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme