Na ambasádě bude problém s personálem, píše ruská agentura v reakci na vyhoštění diplomatů

Sobotního odjezdu několika desítek pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří Česko museli opustit kvůli kauze Vrbětice, si všímají i ruská média. Agentura RIA Novosti tématu věnuje několik článků. V jednom z nich zveřejnila video z okamžiku, kdy se autobus s desítkami Rusů vydal v Praze na letiště. V jiném textu se věnuje důsledkům snížení počtu zaměstnanců na českém velvyslanectví v Moskvě.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři sledují na Letišti Václava Havla v Praze přípravy na odlet diplomatů a zaměstnanců ruského velvyslanectví. | Zdroj: ČTK/Kamaryt Michal

„Do konce května česká ambasáda propustí 79 Rusů. Jejich práci - vaření, opravy, nakládání - budou muset vykonávat diplomaté,“ píše státní agentura.

Z pražského letiště odletěl ruský vládní speciál. Vyhoštění diplomaté opustili Česko

Číst článek

Odvolává se přitom na zkušenosti někdejšího amerického diplomata v Rusku Richarda Combse a hromadné vyhoštění diplomatů v roce 1986, kdy sovětské úřady nařídily snížení personálu na velvyslanectví USA o 200 lidí.

„Jsme Američané. Vše uděláme sami, k čertu s těmi Rusy. Mysleli jsme si tehdy,“ vzpomínal podle Ria Novosti Combs v jednom z rozhovorů. Američanům podle něj zprvu pomáhala národní hrdost. „Pak to ovšem všechno začalo být únavné,“ dodal s tím, že na údržbě ambasády se podíleli všichni členové diplomatické mise.

Chybějící personál

RIA Novosti v poměrně obšírném textu zmiňuje různé možnosti, jak zachovat chod ambasád, přičemž někdy lze například využít outsourcing. Velvyslanectví podle ní mohou najmout místní personál, nebo si přivést zaměstnance z vlasti. Rusko si raději přiváží vlastní administrativní a technický personál, podotýká agentura s tím, že velvyslanectví západních zemí v Moskvě dávají přednost náboru personálu zajišťujícího technický chod mise z řad místních Rusů, jelikož je vyjdou levněji. Česko podle ní není výjimkou.

Zařazení Česka na ruský seznam je špatné vysvědčení pro Moskvu, ne pro Prahu, řekl Kulhánek

Číst článek

Na závěr agentura tvrdí, že Češi to teď také nebudou mít jednoduché. „Diplomatická mise ztratila řidiče, kuchaře, zahradníky... Náhradu hledají mezi českými občany, kteří se z různých důvodů nacházejí v Rusku,“ píše agentura s tím, že totéž platí pro Američany, jelikož se ruské ministerstvo zahraničí chystá zakázat diplomatické misi USA najímat administrativně-technické pracovníky z Ruska nebo třetích zemí.

„Ruské ministerstvo zahraničí se snaží podporovat své diplomaty, hledá pro ně místo buď v ústředí nebo je poslat do jiné, více přátelské země. Ale pro všechny není dostatek volných míst, je možný dlouhý pobyt v personální rezervě,“ konstatuje rovněž RIA Novosti.

Striktní parita

Podle agentury TASS v sobotu Česko opustilo 54 zaměstnanců ruské diplomatické mise s rodinami, pro další skupinu přiletí letoun společnosti Rossija v pondělí. Tím se zakončí proces dovedení počtu pracovníků ruského velvyslanectví v Praze a české diplomatické mise v Moskvě na paritu, dodal TASS, který v sobotu zprávu o odjezdu diplomatů umístil na první místo svých webových stránek. Agenturní zpravodajství převzala i řada ruských zpravodajských serverů.

Česká ambasáda v Moskvě už propustila většinu místních zaměstnanců. Výpověď dostane celkem 79 Rusů

Číst článek

O snížení obsazení ruské ambasády v Praze rozhodlo Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Praha v dubnu rozhodla o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označila za důstojníky ruských tajných služeb.

Moskva reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli. Poté rozhodla ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Co se týče českého zastoupení v Rusku, do konce května tam výpověď obdrží 79 místních sil na velvyslanectví v Moskvě, v Českém domě a v Českém centru Moskva. K 21. květnu už dostalo výpověď 71 zaměstnanců. Česko také dostalo z řady zemí nabídku pomoci v souvislosti s chodem ambasády, o celé věci se dále jedná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme