Vyhostí Trump legální migranty? Bílý dům chystá deportace cizinců závislých na dávkách, píše AP

Americký prezident Donald Trump připravuje opatření, které má postihnout nejen nelegální přistěhovalce, ale i osoby pobývající v USA legálně, jsou-li závislé na státní pomoci. Oznámila to v úterý agentura AP s odvoláním na návrh exekutivního příkazu, který má k dispozici. Bílý dům mezitím popuzeně reagoval na memorandum "disidentů" z ministerstva zahraničí, které kritizuje páteční imigrační dekret. "Mají tihle kariérní byrokrati problém? Můžou jít," vzkázal diplomatům Trumpův mluvčí Sean Spicer.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti imigračnímu dekretu prezidenta Trumpa.

Protesty proti imigračnímu dekretu prezidenta Trumpa. | Zdroj: Reuters

Deportace má postihnout cizince, kteří jsou závislí na státních příspěvcích v nouzi. Všichni přistěhovalci musejí podle platných regulí před vstupem do USA prokázat finančníAP nezávislost. Pokud pobírají státní pomoc, měli by podle připravovaného dekretu Spojené státy opustit.

Návrh obsahuje formulaci, podle níž mají tyto osoby USA opustit "tak spěšně, jak je to možné". Žádost AP o bližší informace Bílý dům odmítl.

Trump se pátečním dekretem navzdory silné kritice postavil proti přistěhovalectví z muslimských zemí. Rozhodl, že po dobu 90 dnů bude zakázán vstup do země občanům sedmi muslimských států, v případě Sýrie platí zákaz do odvolání. S okamžitou platností rovněž pozastavil na 120 dnů program USA pro přijímání uprchlíků.

Nesouhlasíte s Trumpem? Můžete jít

Velká skupina amerických diplomatů zaslala vedení ministerstva zahraničí memorandum, podle něhož Trumpův výnos nezvýší americkou bezpečnost, je v rozporu s americkými hodnotami a vyvolá protiamerické reakce po celém světě - tedy že ve výsledku může ohrožení Spojených států zvýšit. Memorandum vzniklo na konci minulého týdne a ministerstvo zahraničí jeho existenci potvrdilo v pondělí s tím, že jeho zaměstnanci mají právo na disent. "Toto je důležitý proces, který stávající ministr, a úřad jako takový, respektují a ctí," uvedl podle New York Times mluvčí Mark Toner.

Bílý dům jejich akce popudila a vzkázal jim, že pokud nesouhlasí, mohou ze služeb státu odejít. "Mají s tím tihle kariérní byrokrati problém? Buď ať se s programem smíří, nebo můžou jít," sdělil novinářům Trumpův mluvčí Sean Spicer. "Prezident má velmi jasnou vizi. Dává ji jasně najevo od kampaně, dává ji jasně najevo od převzetí úřadu - že (naše) země bude na prvním místě. Jestli má s touto agendou někdo problém, vyvstává otázka, jestli by měl dál zastávat svůj post," dodal.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer. | Foto: Reuters

Pentagon: O své spojence se postaráme

Kritika imigračního výnosu Bílého domu zní také z dalších státních úřadů: z ministerstva obrany, které se obává, že dekret poškodí regionální partnery americké armády v konfliktních zónách jako Irák, ministerstva spravedlnosti a ministerstva vnitra.

Vysocí funkcionáři Pentagonu plánují zaslat Bílému domu seznam iráckých občanů, kteří sloužili se silami americké armády - chtějí doporučit, aby tito Iráčané byli z vízového zákazu vyjmuti. "V Iráku je mnoho lidí, kteří pro nás pracovali jako partneři, ať už že bojovali po našem boku, nebo pro nás překládali, a často tím sebe samé vystavovali obrovskému nebezpečí," připomněl mluvčí Pentagonu Jeff Davis. "Ti, kteří nás tam podporují a podstupují tím riziko - postaráme se o to, aby jejich podpora a osobní rizika byly v tomto procesu uznány."

ČTK, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme