'Žádáme rovnováhu.' Rusko v rámci odvety vyhostí více než 50 britských diplomatů

Rusko vyzvalo Británii, aby z jeho území stáhla dalších více než 50 diplomatů. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová to v sobotu řekla agentuře Reuters s tím, že Moskva vyrovnává poměr s počtem svých diplomatů působících v Británii. V souvislosti s aférou kolem otravy bývalého ruského dvojího agenta v jižní Anglii si již v polovině března oba státy recipročně vypověděly 23 diplomatů.

Moskva (Aktualizováno: 11:26 31. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruské ministerstvo zahraničí tento krok oznámilo již v pátek, když si předvolalo britského velvyslance v Moskvě Laurieho Bristowa. Nyní ale upřesnilo, o kolik lidí jde.

Na rozdíl od předchozího recipročního vypovězení už ale Rusko podle všeho jmenovitě neurčilo, kdo má odejít, a ponechalo výběr osob na britské straně. Na snížení stavů mají Britové měsíc. Vyhoštění diplomaté měli na sbalení osobních věcí a odcestování týden.

„Žádali jsme o rovnováhu. Britové mají o 50 diplomatů více než Rusové,“ uvedla Zacharovová. Na dotaz, zda to znamená, že Londýn bude muset odvolat přesně 50 diplomatů, odpověděla: „Něco přes 50“.

Moskva odpovídá. Rusko musí opustit tři čeští diplomaté, vyhoštění se týká i dalších zemí

Číst článek

Tato nerovnováha na zastupitelských úřadech mezi dvěma státy není ojedinělá. Například Litva, která stejně jako Česko vyhostila v solidaritě s Británií tři ruské diplomaty a která nyní musí tři své diplomaty z Ruska stáhnout, na tuto nevyváženost v pátek také upozornila.

„Litva má v Rusku méně diplomatů než Rusko v Litvě,“ informovalo litevské ministerstvo zahraničí.

Ve stejné situaci je i Česká republika, v níž má Rusko přibližně dvakrát víc diplomatů, než má Praha na ruském území.

Evropské země společně s USA, Kanadou i Austrálií v reakci na otravu bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii vyhostily přes 150 ruských diplomatů. Moskva se rozhodla reagovat recipročním vyhoštěním diplomatů daných zemí.

Od pátku si ruské ministerstvo zahraničí předvolává velvyslance jednotlivých států a předává jim protestní nótu a oznámení o vypovězení diplomatů ze země. Z Ruska tak musí odejít například čtyři polští a němečtí diplomaté, dva italští, dva nizozemští, jeden Švéd a jeden Fin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme