Výhrady byly kvůli jménu, ne kvůli kvalifikaci, říká velvyslankyně Klausová

Příprava na jarní návštěvu české vládní delegace, ale také ekonomická diplomacie, to jsou úkoly, na které se v nejbližší době zaměří nová česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová. Ta se dnes na schůzce s novináři vyjádřila mimo jiné i ke kritice, které čelila kvůli tomu, že údajně nemá pro post velvyslance nemá potřebnou kvalifikaci. Manželka exprezidenta Václava Klause si myslí, že výhrady jsou spojeny hlavně s jejím jménem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová odevzdala v Bratislavě pověřovací listiny slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi | Zdroj: ČTK

Jmenování Klausové na post velvyslankyně prosadil prezident Miloš Zeman. Proti byl například někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se stavěl za to, aby podobné posty obsazovali profesionální diplomaté.

„Studovala jsem zahraniční obchod, kandidaturu jsem obhájila v oboru světová ekonomika. Mojí kandidátskou prací byly světové finance, takže si myslím, že k tomuto oboru mám blízko i profesně. A pokud jde o přípravu, tak jsem neměla žádné výjimky, skutečně jsem nastoupila na ministerstvo zahraničních věcí a tam jsem prošla všechnu povinnou předvýjezdovou přípravu jako každý velvyslanec,“ poznamenala dnes Livia Klausová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na schůzce Livie Klausové s novináři natáčel i zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Dobrým předpokladem pro působení Klausové v roli velvyslankyně je i fakt, že má slovenský původ, což v minulosti zmiňoval například slovenský premiér Robert Fico. Klausová pak dnes jako výhodu vyzdvihla i kontakty, které v minulosti získala jako první dáma České republiky.

„Já si myslím,že ty výhrady jsou kvůli mému jménu, ne kvůli tomu, co umím, jakou mám kvalifikaci a jak budu dělat svoji práci,“ řekl Klausová.

Názory jejího muže, který dlouhodobě neskrývá svou kritiku Evropské unie, kam Česká i Slovenská republika patří, podle ní nebudou mít na chod úřadu vliv.

„Paní Klausová nemůže vůči EU zastávat žádnou politiku. Tady nejsem za paní Klausovou a politika EU je dána tím, jakou politiku bude zastávat nově zvolená vláda naší země. Tu politiku bude zastávat i velvyslankyně a velvyslanci v dalších zemích přesně stejnou,“ podotkla Klausová.

Velvyslanci ČR na Slovensku
1993–1996 Filip Šedivý
1997–2004 Rudolf Slánský
2004–2009 Vladinír Galuška
2009–2013 Jakub Karfík
od roku 2013 Livia Klausová
Zdroj: www.mzv.cz

Exprezident Václav Klaus s ní do Bratislavy neodjel, zůstává v Praze. „Určitě bude pracovat dál v Institutu Václava Klause, ale nebojte se, přijede mě určitě navštívit,“ odpověděla Klausová na dotaz novinářů.

Jméno Václava Klause je mimo jiné úzce spojeno i s rozpadem Československa před dvaceti lety, Klaus se dohody o rozdělení účastnil jako předseda české vlády. Jeho žena dnes označila vztahy Česka a Slovenska za výjimečné a nadstandardní, k čemuž podle ní k tomu přispěl právě i „sametový“ rozchod obou zemí.

„Ty vztahy určitě nejsou o nic horší, než byly ve společném státě,“ doplnila Klausová.

Robert Mikoláš, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme