Vyhrožoval, že otráví medvídky Haribo. Německý důchodce míří za vydírání do vězení

Čtyřiasedmdesátiletý Němec se pokusil dostat z výrobce sladkostí Haribo a dvou řetězců supermarketů miliony eur. Hrozil, že otráví jejich produkty kyanidem, pokud mu nezaplatí. U soudu se pak bránil tím, že se obával chudoby. Soudce ho poslal na tři roky a devět měsíců do vězení, píše server Deutsche Welle.

Bonn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gumoví medvídci Haribo. Ilustrační foto. | Foto: Thomas Rosenau | Zdroj: CC BY-SA 2.5

Soud v německém Bonnu v pondělí odsoudil muže na několik let ve vězení poté, co se k pokusu o vydírání přiznal. Důchodce vydíral Haribo, stejně jako Lidl a Kaufland. Řekl ale také, že nikdy žádné jídlo ani sladkosti neotrávil, uvádí DW.

„Opravdu mě to moc mrzí. To, co jsem udělal, bylo naprosto idiotské," řekl před soudem podle místního deníku General-Anzeiger.

Strach z chudoby

Podle výpovědi se potýkal s dluhy kvůli léčbě z alkoholismu. Údajně měl jen tři eura v peněžence, a tak přišel s nápadem vydírat zmiňované společnosti.

Nejdříve vyhrožoval, že otráví produkty v Lidlu, a nastříkal kyselinu máselnou do jejich lednic, aby výhružka byla věrohodná. Tato kyselina je v malých množstvích poměrně neškodná, nepříjemně ale zapáchá.

Lidl odmítl muži zaplatit a nahlásil vše policii. Důchodce poté požadoval milion eur od Kauflandu a Hariba. Vyhrožoval, že otráví mražené pizzy, sýry a gumové medvídky kyanidem draselným.

Platba v bitcoinech

Nejprve výhružky poslal z pošty nedaleko Cách, poté je ale začal rozesílat také ze svého domova v Dortmundu e-mailem. „Buď zaplatíte milion eur v bitcoinech do deseti dní, nebo otrávím vaše produkty kyanidem," stálo v jednom z dopisů, který citovala televize WDR.

Zaplatit odmítly i tyto dvě společnosti. Policie zkoumala pizzy a sýry, které chtěl muž otrávit, žádný jed na nich ale nenašla. Muž na svém počítači také vytvořil varovné nálepky s nápisem „varování - jed". Poté je nalepoval na výrobky Haribo do různých obchodů, uvedl deník Süddeutche Zeitung.

Policii se podařilo vystopovat dopis na poštu k Cáchám a našla podezřelého díky záznamům z bezpečnostních kamer. Úřady také našly IP adresu, ze které posílal výhružné e-maily, což v prosinci 2016 vedlo k jeho zatčení.

Během soudního procesu se důchodce k vydírání přiznal. Dodal také, že si objednal kyanid z darknetu, jed mu ale nikdy nepřišel.

„Nikdy jsem nechtěl nikomu ublížit. Chtěl jsem jed poslat společnostem, jen abych je donutil zaplatit," vysvětloval 74letý muž, který doufal v podmínění trest. Soudce ale uvedl, že šlo o závažný zločin, a odmítl jeho tvrzení, že za vším stál strach z chudoby.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme