Vyhynutí hrozí přes 12 tisícům druhů

Za posledních 500 let zmizelo z naší planety 762 živočišných a rostlinných druhů, přičemž dalších 58 jich přežívá pouze v umělém prostředí, jako jsou například zoologické zahrady. Z 12.259 druhů, kterým hrozí vyhynutí, vykazuje největší počet ohrožených druhů ptáků a savců Indonésie, Indie, Brazílie, Čína a Peru, zatímco rostlin nejrychleji ubývá v Ekvádoru, Malajsii, Indonésii, Brazílii a na Srí Lance. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil Mezinárodní svaz pro ochranu přírody a přírodních zdrojů. Ta mezi kriticky ohrožené druhy zařadila například jihoafrického králíka říčního, u něhož zbývá méně než 250 plodných párů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

panda | Foto: Friends of the National ZOO

Kromě ztráty přirozeného prostředí ho nejvíce ohrožují lovci a divoké kočky a psi. Svou bitvu letos definitivně prohrála seychelská sladkovodní želva diamantová, ve volné přírodě vymizely i dvě havajské rostliny, jež byly loni na listině kriticky ohrožených druhů, a dalších osm zástupců živočišné a rostlinné říše. Překvapivě bylo naopak loni nalezeno 11 druhů, o nichž se experti domnívali, že už vyhynuly.

Markéta Kaclová, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme