Vyjednavačem katalánsko-španělské krize chce být Švýcarsko, pomoc ale poskytne až na požádání
Madrid lituje násilností při referendu o katalánské nezávislosti. Řekl to zástupce španělské vlády v autonomní oblasti Enric Millo. Španělsko se omluvilo poprvé od nedělního hlasování. Podle katalánských zdravotnických úřadů policie při potlačování referenda zranila asi 900 lidí. Premiér Katalánska Carles Puigdemont chce v úterý informovat regionální parlament o aktuální politické situaci.
Podle španělského deníku El País se kvůli jeho vystoupení o den posune schůze ohlášená původně na pondělí, na které se měli regionální zákonodárci vyjádřit k vyhlášení katalánské nezávislosti.
Španělský ústavní soud ve čtvrtek plánovanou schůzi pozastavil a pohrozil poslancům trestním stíháním.
Poslední pokus o dohodu s Madridem, jinak vyhlásíme nezávislost, avizoval katalánský premiér
Číst článek
Finální výsledky
Z konečných výsledků vyplývá, že referendu o nezávislosti hlasovalo celkem 43 procent oprávněných voličů. Oznámila to regionální vláda. Pro odtržení od Španělska se pak vyslovilo těsně přes 90 procent hlasujících.
Oznámením oficiálních výsledků začala běžet 48hodinová lhůta, kterou zákon dává parlamentu k vyhlášení nezávislosti.
Neutrální Švýcarsko pomůže
Švýcarsko se nabídlo jako prostředník mezi katalánskou a španělskou vládou. Uvedla to státní televize RTS, podle které je Bern v úzkém kontaktu s oběma stranami.
Švýcarské ministerstvo zahraničí potvrdilo jednání, podle svého mluvčího ale ještě k hovorům neexistují potřebné podmínky. Bern prý nabídne pomoc jen v případě, že o ni Španělsko a Katalánsko sami požádají.
Švýcarsko podle mluvčího diplomacie respektuje španělskou suverenitu a pokládá spor o samostatnost za vnitřní záležitost Barcelony a Madridu.
Španělský deník El País některá vyjádření katalánské či španělské vlády přenáší živě.