Vyjednávání o nové německé vládě začalo. Merkelová se sešla s liberály a ještě večer přijme Zelené

Po více než třech týdnech od německých parlamentních voleb začíná kancléřka Angela Merkelová poprvé vyjednávat o budoucí spolkové vládě. Zástupci konzervativní unie CDU/CSU se v poledne sešli se svobodnými demokraty z FDP a v následujících hodinách u jednacího stolu přivítají také levicovou stranu Zelených. Kancléřka počítá s tím, že jednání potrvají několik týdnů.

Berlín (Aktualizováno: 16:03 18. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

V budově parlamentní společnosti hned za Říšským sněmem, ve kterém sídlí německý Bundestag, přivítala kancléřka Angela Merkelová se svým 27 členným vyjednávacím týmem delegaci liberálů a ještě večer přijme také zástupce Zelených, se kterými bude jednat zvlášť.

Podle generálního tajemníka CSU Andrease Scheuera bude druhé jednáni složitější než údajně konstruktivní diskuze se svobodnými.

Při úvodních rozhovorech jde především o nalezení shody a určení prioritních oblastí. Takzvané sondovací jednání pokračuje ve čtvrtek setkáním FDP a Zelených a páteční schůzkou společnou všem možným partnerům.

Jen tyto dvě strany vyjádřily ochotu jednat s Merkelovou o nové vládě. Jednání budou podle očekávání složitá. Na řadu témat, jako kupříkladu takzvanou diesel gate nebo migrační politiku, mají strany poměrně rozdílné názory.

Fáze předběžných rozhovorů potrvá zřejmě několik týdnů. Koalice konzervativní CDU/CSU, liberální FDP a levicových Zelených dosud na celoněmecké úrovni nikdy nevznikla.

Sociální demokraté z SPD vedení Martinem Schulzem chtějí být v opozici.

Pavel Polák, Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme