Vyjednávání o vládě na Ukrajině se komplikuje, Hrojsman se dostal do sporu s prezidentem

Ukrajinský premiér Aresnij Jaceňuk dnes předloží parlamentu svou demisi. Začne tak sestavování nové vlády, která by podle prezidenta Petra Porošenka měla vzniknout do týdne. Stále reálnou možností ale zůstávají i předčasné volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosavadní předseda parlamentu Volodymyr Hrojsman je kandidátem na premiéra Ukrajiny | Zdroj: Reuters

Novým premiérem se měl stát dosavadní předseda parlamentu Volodymyr Hrojsman. Teď se ale situace zkomplikovala.

Objevily zprávy o tom, že Hrojsman svoji kandidaturu odmítá s tím, že nesouhlasí s obsazením některých ministerstev, které navrhuje prezident Petro Porošenko.

Z Hrojsmanovy strany to ovšem může být jen určitá vyjednávací taktika, jak na poslední chvíli získat víc prostoru při obsazování ministerstev.

Na druhé straně Hrojsman nemá bezvýhradnou podporu ani v jedné ze dvou koaličních stran, tedy v ani v Bloku Petra Porošenka, jehož je členem, ani v Lidové frontě, kterou stále vede právě Arsenij Jaceňuk. Jejich většina v parlamentu je poměrně těsná, takže Hrojsmanovo zvolení rozhodně není jistá věc.

Prezident slíbil volby, pokud se jednání zadrhnou

Jedním z viditelných, ale méně pravděpodobných kandidátů na premiéra je například gubernátor Oděské oblasti a bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili. Další možností by mohla být stávající ministryně financí Natalje Jeresková. Tato Ukrajinka s americkým vzděláním ale platí spíš za technokratku a je otázka, jestli má takové politické ambice.

Její poradce a bývalý slovenský ministr financí Ivan Mikloš jako reálnou vidí i možnost předčasných voleb. „V zásadě jsou dvě možnosti - buď vytvoření nové vlády z části koalice, ale tak, aby měla většinu, druhou možností jsou předčasné volby,“ řekl.

A možnost předčasných voleb otevřeně připouští i prezident Petro Porošenko, který slíbil, že volby vyhlásí, pokud by vytváření nové vlády uvázlo na mrtvém bodě. Podle něj by obměna vlády měla být záležitostí dnů a hodin.

ČRo, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme