Výjimečný stav už platí v celém Kazachstánu. Prezident řekl, že bude postupovat ‚maximálně tvrdě‘

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev ve středu navečer vyhlásil výjimečný stav v celé zemi. Podle ruských tiskových agentur jde o reakci na nejhorší protistátní nepokoje za více než deset let. Hlava státu už dříve zavedla mimořádné opatření v metropoli Nur-Sultanu, v největším městě Almaty a na západě země. Nepokoje původně začaly jako protesty proti zdražení zkapalněného ropného plynu. Na ten jezdí drtivá většina Kazachů.

Tento článek je více než rok starý.

Nur-Sultan (Aktualizováno: 23:51 5. 1. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazašské pořádkové složky na barikádách během demonstrace v největším městě Almaty.

Kazašské pořádkové složky na barikádách během demonstrace v největším městě Almaty. | Foto: Pavel Mikheyev | Zdroj: Reuters

Prezident Kazachstánu chce proti tři dny trvajícím nepokojům v ulicích zakročit maximálně tvrdě.

Výjimečný stav proto ve středu rozšířil Tokajev na celou zemi. V Kazachstánu tak platí zákaz shromažďování, nočního vycházení nebo prodeje střeliva, zbraní a alkoholu. 

Kazašský prezident také ve středu požádal hlavy států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), aby mu pomohli potlačit nepokoje v jeho zemi. Hovoří o „teroristické hrozbě“, informovala agentura TASS. Vojenskou alianci v čele s Ruskem tvoří několik států někdejšího Sovětského svazu. Lídři zemí následně rozhodli, že do Kazachstánu zmítaného nepokoji pošlou na omezenou dobu mírové jednotky. 

Kazachstánem otřásají protesty proti zdražení LPG. Policie zatkla 200 lidí, prezident odvolal vládu

Číst článek

Kasym-Žomart Tokajev zároveň oznámil, že se místo svého předchůdce v úřadu, prvního prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva, ujal funkce předsedy bezpečnostní rady státu.

Prohlásil, že nebude tolerovat rabování obchodů a násilí páchané na občanech. Skupiny banditů podle něj zabili několik strážců veřejného pořádku.

Tokajev ve středu také odvolal vládu a té prozatímní nařídil, aby ceny paliv i dalšího nezbytného zboží zregulovala. Premiéra Askara Maminu nahradil v čele kabinetu první místopředseda dosavadní vlády Alikhan Smajlov.

Kazašský prezident rovněž slíbil, že předloží návrhy na politickou transformaci země a postaví se do čela zavádění reforem. Protesty ale v kazašských městech pokračují.

Podle ruského deníku Izvjestia demonstranti v Almatě zapálili budovu radnice a prokuratury. Obsadili také tamní rezidenci prezidenta a letiště. Aeroflot a další letecké společnosti začaly rušit spoje do Kazachstánu. 

Protesty, které trvají už třetí den, vyvolalo zdražení kapalného plynu používaného jako náhražka benzinu v autech. Jeho cena se zdvojnásobila. Protesty nejprve vypukly v Žanaozenu, odkud se následně rozšířily do dalších měst.

Kazašská policie zatkla od neděle již více než 200 lidí.

pan, ern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme