Výjimkou v amerických plánech je Tchaj-wan

Čínský premiér Wen Ťia-pao jedná v Bílém domě v prezidentem Georgem Bushem. Spojené státy se snaží udržet si čínskou podporu v boji proti terorismu a nekontrolovanému šíření zbraní hromadného ničení, ale nemohou pominout problémy, které obě mocnosti rozdělují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Jak z Washingtonu připomíná zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, prezident George Bush má plán na to, jak Američané rozšíří demokracii ve světě, ale kvůli Číně udělá americké administrativa jednu výjimku.

Jde o Tchaj-wan, který Spojené státy nepodporují v úsilí o nezávislosti na komunistické Číně. Spojené státy kritizují plánované referendum na Tchaj-wanu a současný kurz nezávislosti tamní vlády.

Američané trvají na systému jedné Číny. Spojené státy chtějí rozptýlit Čínské obavy okolo Tchaj-wanu, aby čínského premiéra přiměli k větším ústupků v obchodní oblasti a neztratili podporu Pekingu v potírání severokorejského jaderného programu.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme