Vyklízení squatu v Kodani provázely střety s policií

Hořící auta, barikády z kontejnerů a násilné střety mladých demonstrantů s policií. Tak to večer a v noci vypadalo v Kodani i ve dvou severoněmeckých městech. Potyčky se rozhořely poté, co policie začala vyklízet alternativní mládežnické centrum v dánské metropoli. Protesty proti policejní akci se přenesly i do Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti vyklízení squatu v Kodani | Foto: AFP

Dánská policie problémy očekávala a do vyklizení proslulého, čtyřpatrového squatu v dělnické čtvrti Norrrebro nasadila i protiteroristickou jednotku. Mladí přívrženci alternativního způsobu života se ale nedali a za pomoci posil z dalších zemí kladli mužům zákona odpor až do časného rána.

Zapalovali přitom auta i kontejnery a na policisty házeli kamení a láhve. Po srážkách zůstali zranění dva demonstranti a jeden policista. V policejní cele skončily asi dvě stovky výtržníků, mezi nimi i devět Němců. Dva zadržení už byli odsouzeni ke skoro měsíčnímu vězení, dalších čtyřiadvacet lidí zůstává ve vazbě.

Solidarita s dánskými kolegy přivedla mladé demonstranty také do ulic Hamburku a Hannoveru. V hansovním městě se asi 800 lidí pokoušelo prodrat policejním kordónem k dánskému generálnímu konzulátu. Výtržníci házeli na policisty láhve a dělobuchy a jednoho muže zákona přitom zranili. 16 demonstrantů policie předběžně zadržela.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme