Vyklizení židovských osad v Gaze už nestojí nic v cestě

Realizaci kontroverzního plánu izraelského premiéra na vyklizení židovských osad v Gaze už prakticky nestojí nic v cestě. Izraelský parlament totiž včera večer schválil rozpočet pro rok 2005, který byl vnímán jako poslední překážka Šaronova plánu. Už v pondělí padla možnost, že by o stažení osadníků rozhodovali Izraelci v referendu. Odchod z Gazy, plánovaný na červenec, se asi přesto neobejde bez komplikací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stahování izraelských vojáků | Zdroj: ČTK

Židovských osadníků v Gaze je jen 8 500. Ti nejmilitantnější ale hrozí, že se odsunu budou bránit za každou cenu. Sdružení osadníků mluví o násilné konfrontaci a používá dokonce výraz občanská válka. Odpůrce plánu premiéra Šarona najdeme také v izraelské armádě. Mezi rezervisty se šíří petice, jejíž signatáři se na odsunu osadníků odmítají podílet. Budoucí náčelník generální štábu Dan Haluc Radiožurnálu řekl, že armáda jako celek splní jakýkoli úkol, který jí vláda zadá. "Myslím, že se význam petiční akce zbytečně nafukuje. Jde navíc o záložníky, nikoli profesionální vojáky. Budme se je snažit přesvědčit, ale máme i disciplinární prostředky, jak proti nim zakročit," tvrdí Haluc.

Pro opuštění Gazy, kterou židovský stát okupuje od roku 1967, je většina obyvatel Izraele.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme