Vykolejený vlak v USA posunul soud s údajnými strůjci útoků z 11. září

Údajní organizátoři útoků z 11. září 2001 stanou znovu před soudem. Vojenský tribunál na základně Guantánamo ale zasedne o den později, než původně měl. Může za to vykolejený vlak nedaleko Baltimoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Baltimoru vykolejil vlak | Zdroj: Reuters

Havárie na železnici, při které zemřely dvě vysokoškolačky, přerušila linku optických vláken. Ty přes Baltimor zajišťují komunikaci se základnou Guantánamo na Kubě.

Obhájci a prokurátoři tak neměli přístup k emailům a jiným elektronickým záznamům. Vojenský tribunál na základně Guantánamo proto o jeden den odložil své zasedání. Nezačne se tak rozhodovat dnes, ale až zítra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Souvislost mezi vykolejeným vlakem a soudem na Guantánamu vysvětlil zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka v Ranním Radiožurnálu

Před vojenským tribunálem stane Chalíd Šejk Mohammed a další čtyři obvinění - údajní strůjci útoků z 11. září 2001. Vládní žalobci žádají vojenského soudce, plukovníka Jamese Paula, aby vydal ochranné nařízení, které by všechny výpovědi obžalovaných klasifikovalo jako tajnou informaci.

Vládní právníci totiž nechtějí, aby mohla média přímo citovat to, co budou obvinění vypovídat. Mimo jiné také o vyšetřovacích metodách, kterým byli vystaveni. Proti žádosti vládních žalobců se staví obhájci, ale také třeba organizace jako Americká unie pro občanské svobody.

Podle všech předpokladů bude vojenský tribunál rozhodovat nejdříve v této věci, teprve potom se dostane k samotnému rozhodování o tom, zda jsou, nebo nejsou obvinění vinni z toho, že zosnovali útoky na Spojené státy v září 2001.

Vít Pohanka, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme