Vykopávky v Pompejích možná ‘pohřbí‘ italského ministra kultury

Špatný stav antických archeologických vykopávek v Pompejích vedl v Itálii až k tomu, že dnes tamní poslanci hlasují o nedůvěře ministru kultury. Pokud by se opozici podařilo ministra Sandro Bondiho skutečně odvolat, mohlo by to dál významně oslabit koalici premiéra Silvia Berlusconiho, který byl kvůli korupčním a sexuálním skandálům sám vyzván ke složení funkce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pompeje

Pompeje | Foto: Fotobanka stock.xchng

Hlasování o důvěře ministru kultury předcházelo zřícení jednoho ze starých domů v Pompejích. Konkrétně se zřítila část Domu gladiátorů, jakási šatna s výklenky, do kterých si zápasníci odkládali své věci. Dům byl původně vybudován krátce před tím, než město v roce 79 našeho letopočtu pohřbila láva z erupce Vesuvu.

Jenomže za druhé světové války dopadla právě v tomto místě bomba při bombardování Neapole. Stavba byla prakticky rozmetána, zachránila se pouze část, která nebyla zcela odkrytá při archeologickém odkryvu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma přiblížila ve Světě o desáté Rádia Česko spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi

Po válce byla stavba postavena znovu z původního materiálu, ale byla zastřešena těžkými kovovými traverzami a betonem. Tehdy to bylo obvyklé, dnes nad tím však archeologové lomí rukama.

Při silných deštích z prvních dní letošního listopadu se podmočilo původní zdivo, protože déšť stékal k základům, které byly odkryté, zatímco okolí je stále ještě pod šestimetrovou vrstvou popílku, a stavba se zřítila. Samozřejmě jako součást Pompejí, má stavba nesporně svůj význam. Nebyla přístupná pro návštěvníky, ale byla součástí tamního úžasného archeologického komplexu.

V Pompejích vládnou nešvary

Podle Opoziční Demokratické strany a strany Itálie hodnot prý ministr Bondi v tomto případě "napáchal víc škody než Vesuv". V první řadě ale vinu nesou, dá-li se vůbec mluvit o vině, archeologové z 50. let. Rekonstruované zdi z původního materiálu a původní základy nemohly prostě udržet váhu železobetonové střechy.

Sandro Bondi je ministrem kultury dva roky, zatímco Pompeje mají problémy s péčí už několik desetiletí, a to se nešetří dotacemi od státu. Zvláštní komisaři jmenovaní postupně různými vládami prozatím mnoho nezmohli proti nejrůznějším nešvarům, které v Pompejích vládnou - od nelegálních průvodců po nepříliš efektivní hlídače a pracovníky s žalostně nízkou produktivitou práce. V posledním roce se ale situace z tohoto hlediska zlepšila.

Odkrytá část pompejského archeologického areálu má rozlohu 44 hektarů a další hektary čekají na archeologický odkryv. Tak rozsáhlou a jedinečnou památku není snadné udržovat, ale většina areálu je v dobrém stavu.

Vstupné asi podraží

V Itálii se v minulých letech věnovaly velké prostředky na nové odkryvy a průzkumy, každodenní údržba se ale opomíjela. Proto se nyní přístup k péči o památky mění a zaměřuje se zejména na udržování už existujícího. Pompeje a Colloseum jsou toho příkladem.

Očekává se také zvýšení vstupného, které je v porovnání s jinými zeměmi poměrně nízké, a stále více měst zavádí – stejně jako jinde ve světě - malou daň z pobytu pro turisty. Řím o tom rozhodl včera. Část z těchto daní půjde právě na každodenní údržbu památek.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme