Výlet do Káhiry či k pyramidám v Gíze je rizikový. Oblíbená egyptská letoviska jsou však bezpečná

Nepokoje v Egyptě po odvolání vlády a prezidenta by se většiny českých turistů neměly výrazněji dotknout. Oblíbená letoviska u Rudého moře, kde je českých turistů nejvíce, jsou od centra protestů v Káhiře stovky kilometrů daleko. Pokud se lidé cesty přece jen obávají, mohou s cestovní kanceláří vyjednat alternativní variantu zájezdu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pyramidy v Gíze

Pyramidy v Gíze | Foto: Licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic, Ricardo Liberato

„Situace v letoviscích je v tuto chvíli stabilní, klidná, není žádné zvýšené bezpečnostní riziko pro české občany,“ ubezpečuje český velvyslanec v Káhiře Pavel Kafka.

Podle mluvčího Exim Tours Stanislava Zimy zatím nikdo z klientů kvůli dění v Egyptě zájezd nezrušil, ani nepožadoval změnu destinace. „Zatím těmi událostmi posledních dnů nebyl zájem nijak ovlivněn,“ říká Zima.

Jan Osúch z cestovní kanceláře Fischer podotýká, že jim na zákaznickou linku volají desítky klientů. „Všechny jsme ujišťovali, že jsme v každodenním kontaktu s našimi delegáty,“ vysvětluje Osúch s tím, že situace v nejpopulárnějších letoviscích, je naprosto bezpečná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rizicích situace v Egyptě pro české turisty mluvil na Radiožurnálu Roman Škrabánek z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Společnost však přestala nabízet výlety do rizikových oblastí. Turisté se tak nepodívají do Káhiry nebo na pyramidy v Gíze. Stanislav Zima z Exim Tours vysvětluje, že nikomu peníze za výlety vracet nemusejí. „Ty výlety se vlastně nabízejí až přímo na místě,“ říká. Není-li na nějakém místě bezpečno, výlet se nepořádá.

Ministerstvo zahraničí varuje před cestami na sever země, včetně letoviska Taba. Turistům, kteří se do Egypta vydávají na vlastní pěst, doporučuje registrovat se na jeho webových stránkách. Češi v Egyptě by se také měli vyhýbat veřejným shromážděním.

„Pokud hovoříme o severní části Egypta, převážná většina cestovních kanceláří zájezdy do severní části Sinajského poloostrova vůbec nenabízí. Již v loňském roce byla nabídka přesměrována do jižněji položených letovisek,“ tvrdí Roman Škrabánek z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Egyptská armáda ukončila vládu islamistů. Při následných střetech v ulicích umírali lidé

Číst článek

Pokud se někdo na cestu do Egypta necítí, může se podle Škrabánka obrátit na svou cestovní kancelář a požádat o náhradní alternativu. Pokud ani tu nepřijme, nezbude mu než zaplatit storno poplatky za zrušení zájezdu.

„Výše poplatků vyplývá z uzavřené cestovní smlouvy. Liší se mezi jednotlivými cestovními kancelářemi. Obecně platí, že jsou tím vyšší, čím blíže je datum odjezdu. Pokud je to dva dny před odletem, tak mohou být i sto procent. Dva měsíce předem jsou relativně nízké,“ vysvětluje Škrabánek.

Zájem o dovolenou v Egyptě neopadá ani v jiných zemí. Mimořádných slev na letenky a pobyty využili Rusové, v zemi jich zůstává přes 80 tisíc.

Petr Medek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme