Výměna amerických a ruských špionů definitivně skončila

Rusko a Spojené státy definitivně ukončily nejrozsáhlejší výměnu špionů od konce studené války. Letadla s agenty, které si předaly, přistála v Moskvě a ve Washingtonu. Dva z údajných vyzvědačů vězněných Ruskem jsou podle všeho ve Velké Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Téma dne | Foto: Fotobanka stock.xchng

Letadlo najaté americkou vládou přistálo odpoledne místního času na mezinárodním washingtonském Dullesově letišti. Dva muži, které Moskva vyměnila za desítku ruských agentů, vystoupili podle dostupných informací už při mezipřistání v Londýně. Na zbylou dvojici čekala ve Washingtonu autokolona.

Špióni, kteří vystoupili z amerického letadla na britské základně jsou podle zpravodaje BBC Igor Suťagin a Sergej Skripal. Atomový odborník Suťagin byl Moskvou odsouzen za spolupráci s americkou ústřední zpravodajskou službou CIA, bývalý armádní důstojník Skripal za spolupráci s britskou kontrarozvědkou MI6. Podle zpravodajky televize Channel Four Suťagin zatím ani neví kde se chce usadit.

Pozornost médií se soustřeďuje také na Annu Chapmanovou, která má britské občanství. Byla mezi zadrženými v Americe a v rámci výměny přepravena do Ruska. Podle jejího právního zástupce projevila zájem vrátit se do Británie. Ale britská ministryně vnitra Tereza Mayová prý momentálně zvažuje možnost zrušení jejího britského občanství.

Agentura Associated Press cituje nejmenovaného představitele Bílého domu, podle kterého se americký prezidentský úřad dozvěděl o sledování ruských agentů už v únoru. Prezident Obama věděl o kauze podle jiného zdroje údajně od 11. června. V té době už se začalo pracovat i na dohodě s Ruskem o výměně agentů, i když byli zatčení až za několik týdnů.

Milan Kocourek, Vít Pohanka, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme