Moskva zmrazila výměnu zajatců. Snaží se rozeštvat ukrajinskou společnost, tvrdí Kyjev

Rusko prakticky zmrazilo proces výměny válečných zajatců mezi Kyjevem a Moskvou. Podle ukrajinské agentury Unian to uvedl mluvčí koordinačního štábu pro otázky zacházení s válečnými zajatci Petro Jacenko. Poslední výměna se uskutečnila v srpnu.

Sledovali jsme online Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dcera ukrajinského válečného zajatce drží portrét svého otce během shromáždění požadujícího urychlení výměny zajatců

Dcera ukrajinského válečného zajatce drží portrét svého otce během shromáždění požadujícího urychlení výměny zajatců | Foto: Oleksii Chumachenko | Zdroj: Reuters

Jacenko se domnívá, že Rusko chce odmítáním výměn vyvinout tlak na ukrajinskou společnost. „Rusko se snaží rozeštvat ukrajinskou společnost, snaží se přesvědčit rodiny a přátele válečných zajatců, že výměny se nekonají kvůli překážkám z ukrajinské strany,“ tvrdí Jacenko.

,Všichni ví, v jakém se vrací stavu.‘ Rok od bitvy o Azovstal zůstává v zajetí na 2000 jeho obránců

Číst článek

Na Ukrajině je přitom podle něj mnoho ruských válečných zajatců, které by Kyjev rád vyměnil za své vojáky. „Naše detenční střediska se zaplňují a absolutně nepotřebujeme držet tyto ruské vojáky v zajetí. Rádi je vyměníme klidně i zítra za naše obránce,“ zdůraznil Jacenko.

Při poslední výměně v srpnu Rusko propustilo 22 ukrajinských vojáků. Ukrajinské ministerstvo pro reintegraci dočasně okupovaných oblastí Ukrajiny v pátek oznámilo, že do ruského zajetí se dostalo 4337 lidí, přičemž 3574 z nich byli vojáci a 763 civilisté. Propuštěno bylo 1953 z nich.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme