Výměnu velitele v Afghánistánu Američané chápou

Američtí komentátoři vesměs schvalují rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy odvolat velitele mezinárodních jednotek v Afghánistánu, generála McChrystala. Shodují se v tom, že není přípustné, aby se generál ve velmi významné pozici vyjadřoval podobným způsobem o vrchním veliteli ozbrojených sil a jeho poradcích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolaný generál Stanley McChrystal | Zdroj: ČTK

Generál a jeho spolupracovníci se v časopise Rolling Stone posměšně vyjadřovali o americkém viceprezidentovi Joeu Bidenovi, americkém velvyslanci v Kábulu Karlu Eikenberrym a naznačovali, že Obamu válka v Afghánistánu po nástupu do úřadu vůbec nezajímala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na odvolání generála McChrystala zjišťoval Vít Pohanka

McChrystal se musel Obamovi omlouvat už minulý rok na podzim, protože veřejně mluvil o tom, že pokud nedostane jako posily desítky tisíc vojáků, nemůže se situace v Afghánistánu zlepšit. Prezident pak po delším váhání vyslal dalších 30 tisíc vojáků.

Podobný případ se stal v roce 1951, kdy prezident Truman zbavil funkce velitele v korejské válce Douglase MacArtura. Ten tehdy kritizoval prezidentova rozhodnutí přímo v dopise kongresmanům a to ho také stálo místo.

McChrystala v Afghánistánu vystřídá generál David Petraeus, považovaný za hlavního autora strategie, která zlepšila v letech 2007 a 8 situaci v Iráku. V nové funkci ho ještě musí potvrdit Kongres. Protože bude velet také mezinárodním jednotkám, potřebuje i souhlas NATO. Nepředpokládá se ale, že by jeho jmenování narazilo na odpor.

Veřejnost je proti angažmá v Afghánistánu

Výměna generálů neřeší podle některých amerických komentářů základní problém a tím je ztráta podpory veřejného mínění.

'Nový generál, stejný problém pro Obamu v Afghánistánu', píše se například v titulku komentáře časopisu Newsweek. V prvních měsících po nástupu prezidenta Obamy byla většina Američanů přesvědčená, že válčit v Afghánistánu stojí za to. Teď se karty obrátily a podle posledního průzkumu listu Washington Post je většina Američanů proti.

Konflikt ve vzdálené hornaté zemi, na které si vylámali kdysi zuby Britové a později Sovětský svaz, je nejdelší v dějinách Spojených států. Prezident Obama může vyměnit generály, ale to nevyřeší základní problém, že je válčení v Afghánistánu pro Američany stále méně pochopitelné a přijatelné, píše Newsweek.

Igor Maňour, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme