Vymítači ďábla z celého Polska mají sraz nedaleko Varšavy

Jak bojovat z posedlostí? O tom dnes budou nedaleko Varšavy diskutovat exorcisté neboli vymítači ďábla z celého Polska. Exorcismus je náboženský úkon, kterým se z lidí označených za posedlé vyhání ďábel nebo jiné zlé síly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postranní oltář v kostele Nanebevzetí Panny Marie | Foto: Tomáš Kubelka

Exorcismus jako jedna z možností řešení duševních problémů je v Polsku velmi rozšířený. „Od začátku křesťanství existuje boj ďábla s církví, a proto jsme potřební,“ říká jeden z exorcistů.

Kněží, kteří takzvané vymítání ďábla provádějí, jsou jmenování biskupem. Vymítači ďábla se v Polsku setkali poprvé před dvaadvaceti lety a bylo jich jen pár.

Dnes jich působí více než sto. Po Itálii je to nejvíce v rámci Evropské unie. Téměř každá diecéze má vlastního exorcistu a každý rok jejich služeb a pomoci využívá několik set lidí.

Snahou polské katolické církve je dnes především odlišit posedlost od běžných duševních nemocí. Právě klasičtí psychiatři jsou největšími kritiky exorcistů. Neléčení duševní choroby může mít totiž vážné následky.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme