Vynikající polští sportovci se dočkali finanční pomoci

Polsko se ekonomicky staví na nohy a není divu, že lidé začínají žádat podíl na tomto úspěchu v podobě vyšších platů. Některé podrobnosti o finančním vyrovnání s dluhy minulosti (a nejen o tom) si do svého deníku zapsal varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fanoušci

fanoušci | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

Polská vláda se už několik týdnů dohaduje se stávkujícími lékaři a zdravotními sestrami o zvýšení, respektive nezvýšení platů. Je to těžké rozhodování: když vláda ustoupí, začnou za vyšší mzdy stávkovat železničáři a učitelé. Platy se mezitím potichu zvyšují jinde.

Přidáno dostanou například zaměstnanci parlamentu, kteří v průměru berou 25 tisíc korun měsíčně, což je téměř dvojnásobek platu zdravotní sestry. To potvrzuje mou domněnku, že práce v parlamentu musí být mimořádně náročná.

Zároveň se ale objevil zajímavý případ, kdy ironie není na místě, a který ukazuje, že i poslanci mohou být občas své zemi užiteční. Novelizovali totiž zákon o finanční pomoci vynikajícím sportovcům. Až dosud totiž mohli čestný plat pobírat pouze ti, kteří vybojovali medaile na letních či zimních olympijských hrách.

Teď dostane dvacetitisícový měsíční příspěvek i 64 přeborníků, kteří se nemohli zúčastnit olympiády v Los Angeles před 23 lety. Polsko se totiž tehdy stejně jako Československo a další země socialistického tábora připojilo k bojkotu americké olympiády.

Sportovcům z východního bloku Moskva nabídla šidítko v podobě mezinárodních her Družba 84. I na tomto trucpodniku ale padaly světové rekordy - bylo jich téměř 50. Medaile si odvezli také Poláci - zlato například Boguslaw Mamiński v lehké atletice nebo Andrzej Dziemianiuk v judu.

Pro mnohé sportovce ale bojkot olympiády znamenal konec jejich kariéry. Na hrdiny moskevského zápolení se zapomnělo a hodně z nich dnes žije pod hranicí chudoby. Od tohoto měsíce by měli od státu dostávat pravidelný příspěvek, z něhož sice nezbohatnou, ale kterým jim umožní důstojný život.

Je zvláštní, že v tak bohaté branži jakou vrcholový spor je, nacházíme tak málo solidarity mezi generacemi, z nichž některé měly prostě smůlu, že se narodily do špatné doby.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme