Jsem si jistá, že to byl omyl, říká matka Sapegaové a bojuje, aby ji dostala z běloruského vězení

„Je to pořád dítě, normální studentka,“ řekla v rozhovoru se serverem BBC News Anna Dudičová, matka zatčené novinářky Sofije Sapegaové. Podle ní bylo zadržení její dcery neopodstatněné. „Bojím se o ni,“ podotýká matka, zatímco její dcera stále čeká na svého právníka v cele věznice. Sapegaová a její přítel Raman Pratasevič byli minulý týden zatčeni po vynuceném přistání letadla Ryanair v Minsku.

Londýn/Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sofija Sapegaová | Foto: Zheltye Slivy | Zdroj: Reuters

23letá Sapegaová se momentálně nachází ve vězení v Minsku. Soud ji poslal na dva měsíce do vazby. Matka jí zde nechává oblečení, jídlo a hygienické potřeby. Žena však nemá dovoleno svou dceru navštěvovat.

Poslední zprávu dostala Dudičová od dcery na WhatsApp. Na obrazovce se podle matky objevilo jenom jedno slovo, „mami“. Chvíli nato už bylo číslo Sapegaové nedostupné.

Později se na běloruském provládním kanálu Žoltyje slivy objevilo video, ve kterém se Sofija přiznává, že pracovala pro web zveřejňující údaje policistů zasahujících proti demonstrantům.

Dudičová sdělila BBC, že z projevu dcery bylo evidentní, že se doznávala pod tlakem. Vypozorovala, že žena se ve videu vrtí a a obrací oči v sloup, což podle matky není u dcery zvykem.

Rusku zadrželi spolu s Pratasevičem. Ve videu se ‚přiznala‘ k identifikování policistů z demonstrací

Číst článek

Podle matky Sapegaová, původem Ruska, nikdy nebyla aktivistka a ani se neúčastnila masivních protestů, které se rozmohly minulý rok krátce po vyhlášení Lukašenkova vítězství v prezidentských volbách. Dudičová je přesvědčena, že její dceru zatklo KGB výhradně kvůli jejímu šestiměsíčnímu vztahu s Ramanem Pratasevičem.

„Nechápu, proč mou dceru zatkli. Ona jen žije svůj život jako každá normální mladá žena. Vždyť to není zakázané,“ řekla Dudičová, která se snaží získat pro svou dceru jakoukoli pomoc.

Běloruský režim čelí kvůli nucenému přistání letadla kritice a mezinárodním sankcím. Řada předních světových politiků vyzvala Lukašenka, aby propustil Prataseviče i Sepagaovou. Ten ale ve svém středečním projevu odmítl mezinárodní kritiku, která tvrdí, že zastavení letadla bylo aktem „vzdušného pirátství“ nebo „únosu“. Novináře a jeho přítelkyni v projevu označil za „agenty Západu“.

Julia Pátá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme