Bez proudu je po útocích stále 70 procent Kyjeva, uvedl starosta Kličko. Problémy jsou i s vodou

Bez dodávek elektrického proudu je po středečních vzdušných útocích Ruska na ukrajinskou kritickou infrastrukturu stále 70 procent Kyjeva. Omezeny jsou nadále i dodávky vody a do ulic metropole nevyjely ani tramvaje, uvedl starosta Vitalij Kličko. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko uvedl, že přenosovou soustavu se po středečním kolapsu podařilo stabilizovat.

Kyjev (Aktualizováno: 9:34 24. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři pracují na místě ruského raketového útoku v Kyjevě, 23. listopadu 2022

Záchranáři pracují na místě ruského raketového útoku v Kyjevě, 23. listopadu 2022 | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Rusko ve středu podniklo další rozsáhlé vzdušné údery na Ukrajinu, které si podle ukrajinských úřadů vyžádaly životy několika lidí a zapříčinily výpadky proudu.

Úřady týž den oznámily, že hlavní město je bez vody a přilehlá Kyjevská oblast bez proudu.

Kvůli situaci v ukrajinské energetické soustavě byla aktivována havarijní ochrana ve třech ukrajinských jaderných elektrárnách, které odpojily všechny své bloky.

„Sedmdesát procent hlavního města je stále bez elektřiny,“ uvedl na telegramu Kličko s tím, že energetici vyvíjejí maximální úsilí, aby byly dodávky co nejdříve plně obnoveny.

„Na levém břehu města jsme již obnovili dodávky vody. Na pravém břehu je plánujeme obnovit v dopoledních hodinách,“ dodal. V ukrajinské metropoli ve čtvrtek nejezdí tramvaje, radnice na sedmi linkách nasadila náhradní autobusovou dopravu.

Podle ministra energetiky Haluščenka nastal po středečních ruských útocích rozsáhlý výpadek dodávek elektřiny, ve čtvrtek nad ránem se však energetický systém podařilo stabilizovat a obnovit napájení kriticky důležitých objektů.

„Očekáváme, že jaderné elektrárny začnou fungovat do večera, takže deficit (elektřiny) se sníží,“ uvedl podle agentury Unian ministr.

Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko oznámil, že ke čtvrtečnímu ránu byly dodávky obnoveny zcela či částečně v 16 ukrajinských oblastech.

Postupně se podle něj daří obnovovat i dodávky tepla a vody. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na čtvrtek uvedl, že obnovení dodávek elektřiny v Kyjevě očekává ve čtvrtek dopoledne.

„Není elektřina, topení ani voda. Venkovní teplota se pohybuje kolem nuly. V bytě je ještě teplo z předchozích dnů. Uvidíme, jak dlouho to vydrží,“ popsal situaci v Kyjevě Tymofij Mylovanov, bývalý ministr hospodářství, který nyní vede Kyjevskou ekonomickou školu.

„Voda je jiný problém. Problémem jsou záchody. Máme v zásobě asi 100 litrů vody. Na našem balkoně je také sníh. Je to překvapivě velká zásoba vody,“ dodal.

Mobilní signál i banky podle něj fungují a obchody jsou dostatečně zásobeny potravinami. Často je však k placení nutná hotovost, neboť nefungují terminály pro bankovní karty.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. V posledních týdnech začala Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, plošně útočit na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajina se kvůli tomu potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektrického proudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme