Deset milionů Australanů bez internetu. Problémy byly při placení, v dopravě, ale i v nemocnicích

Firmu Optus, která je druhým největším poskytovatelem telekomunikačních služeb v Austrálii, ve středu postihl rozsáhlý výpadek. Ten v zemi přechodně způsobil chaos, než se služby začaly obnovovat, informovala agentura Reuters. Nějakou ze služeb firmy využívá kolem deseti milionů lidí, což je zhruba 40 procent australské populace. Podezření na kybernetický útok firma nemá.

Canberra, Austrálie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smartphone v ruce byznysmena. (Ilustrační snímek)

Příčina tak rozsáhlého výpadku zatím není jasná (ilustrační foto) | Foto: Nordwood | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Téměř polovina Australanů tak byla po většinu dne bez internetu či telefonického spojení, a to jak bezdrátového, tak i toho klasického. Problémy nastaly při placení v obchodech, v dopravě anebo ve zdravotnických zařízeních. Zároveň vyvstala otázka, jak moc se dá v Austrálii spoléhat na klíčovou infrastrukturu.

Lidé si začali na výpadky stěžovat kolem 4.00 místního času a firma až téměř v 17.30 oznámila, že služby se vracejí k normálu. Potíže měly po dobu výpadku například nemocnice, které se ocitly bez telefonního spojení.

Mobilní operátoři dál využívají technologie od Huawei. Kyberúřad kvůli tomu připravuje nový zákon

Číst článek

Menší firmy nemohly zpracovávat elektronické platby, zatímco v některých městech se komplet zastavila železniční doprava a nefungovaly ani sdílené jízdy.

Incident vyvolal kritiku ohledně spolehlivosti a odolnosti australské telekomunikační sítě, a zejména firmy Optus, jejímž vlastníkem je singapurská společnost Singtel. „Zákazníci jsou z toho zjevně frustrovaní, Optus by na to měl odpovídajícím způsobem reagovat,“ řekla ministryně telekomunikací Michelle Rowlandová.

Příčina tak rozsáhlého výpadku zatím není jasná. Rowlandová řekla, že problém se vyskytl hluboko v síti a že má široké dopady na zákazníky, kteří využívají bezdrátové služby, pevné linky i širokopásmové služby.

Loni se firma Optus stala terčem jednoho z největších hackerských útoků v Austrálii. Ředitelka podniku Kelly Bayerová Rosmarinová ale řekla, že nemá důvod se domnívat, že by hackeři stáli i za středečním výpadkem služeb.

ČTK, edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme