Vyplácení odškodného v Rusku ohroženo

Vyplácení odškodného pro ruské oběti nucených prací se komplikuje a může být dokonce odloženo. Jak uvádí moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán, problém je ve sporu kolem rozdělování peněz ruskými organizacemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I když nadace pro porozumění a smíření oznámila, že schválila prvních dvacet tisíc žádostí ruských občanů, obětí nucených prací pro nacistický režim za druhé světové války, vypukl kolem kompenzací problém. Německo by mělo do Ruska převézt 835 miliónů marek na zvláštní fond, ale podpis příslušné dohody brzdí rozpory mezi ruskou nadací a Sberbank - spořitelnou, která má výplatu kompenzací zprostředkovat.

Jak uvedl deník Izvestija, točí se rozpor kolem výše provize, kterou Sberbank za služby požaduje. Nadaci pro porozumění a smíření se zdá 0,7 % poplatku příliš. Už při výplatách dřívějších kompenzací došlo údajně ke zmizení 83 miliónů marek. Okolnosti zatím vyšetřeny nebyly. Ve vedení nadace došlo ke kádrovým změnám, ale mnozí z ruských obětí nucených prací se obávají, aby kvůli sporům a nedůvěryhodnosti ruských organizací o kompenzace nepřišli.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme