Vyplácení odškodnění nuceně nasazených opět ohroženo

Americká soudkyně Shirley Kramová se znovu rozhodla neodmítnout žaloby, které podali nuceně nasazení za druhé světové války proti německým a rakouským firmám. Soudkyni tentokrát vadí nejasnost nároků vůči rakouským bankám a možnosti odškodnění těch, kteří nárok dosud nevznesli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

To může vést k dalšímu odkladu vyplácení odškodného obětem holocaustu a otrockých prací pro nacistické Německo, mezi nimiž jsou i desítky tisíc českých občanů. Kramová sice ocenila změnu postoje německých podniků, které fond odškodnění konečně naplnily. Požaduje však stanovit, jak budou odškodněni ti případní poškození, kteří z jakýchkoli důvodů dosud nárok nevznesli a nejsou proto zahrnuti do připravovaného procesu.

Dohoda o odškodnění byla uzavřena vládami Německa, USA, Izraele, Česka, Ruska, Běloruska, Polska a Ukrajiny a židovskými organizacemi a advokáty obětí. Rakouská dohoda o odškodnění je uzavřena prakticky se stejnými zeměmi, z nichž pocházejí oběti.

Marika Táborská, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme