Vyplácení odškodnění nuceně nasazeným se zřejmě zpozdí

Německo není spokojeno s rozhodnutím americké soudkyně Shirley Kramové, která ve čtvrtek zamítla hromadnou žalobu proti německým bankám. Na rozhodnutí si podobně jako spolkový vládní zmocněnec pro odškodnění nuceně nasazených Otto Lambsdorff, stěžoval také mnichovský právník Michael Witti, který zastupoval řadu obětí při jednáních o mezivládní odškodňovací dohodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Witti prohlásil, že navzdory počátečnímu optimismu se mu nyní po prostudování verdiktu americké soudkyně jeví situace spíše ještě horší než před zamítnutím žalob. Rozhodnutí je totiž spojeno s řadou podmínek, které jsou nesplnitelné. Vyžadovaly by totiž přepracování schváleného zákona o nadaci na odškodnění. Odvolací řízení, které se má konat příští týden ve Spojených státech, je tak podle Wittiho poslední nadějí, jak něčeho dosáhnout ještě letos.

Také vládní zmocněnec pro odškodnění bývalých nuceně nasazených hrabě Otto Lambsdorf zchladil naděje na rychlé zadostiučinění. Rozsudek americké justice totiž pro německou stranu obsahuje nepřijatelné podmínky. Podle soudkyně Kramové musí německá strana poskytnout rovněž náhradu za rakouské banky, v nichž nacisté za války zabavili konta. Na to ale v nadační inciativě podniků nejsou prostředky a německý průmysl to jen stěží bude akceptovat.

Názor německého zmocněnce pro odškodnění nuceně nasazených za války Otto Lambsdorffa odmítá český vyjednavač Jiří Šitler, který k tomu pro Český rozhlas dodal, že jediná podmínka, která se týká Německa, je, aby k výplatám došlo před letními parlamentními prázdninami. Rozhodnutí je výsledkem konzultací, které soudkyně vedla se zástupci nuceně nasazených.

Markéta Kaclová, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme