Záchranáři vyprostili další mrtvé ze zřícené budovy v Miami. Stále se pohřešuje 150 lidí

Počet obětí čtvrtečního pádu domu v americkém Miami stoupl na 11. Záchranáři vyprostili z trosek další dvě těla. Stále ale pohřešují na 150 lidí. Příčina zhroucení budovy se stále vyšetřuje.

Miami Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena sedící před zhroucenou budovou v Miami

Žena sedící před zhroucenou budovou v Miami | Foto: Marco Bello | Zdroj: Reuters

Záchranáři stále prohledávají trosky budovy. Pomáhají jim přitom odborníci z Izraele i z Mexika. Využívají také psy a infračervené snímače, pomocí kterých hledají přeživší. Práci jim ale komplikuje velké horko a vlhkost.

Na Floridě se zřítila vícepodlažní budova. Pohřešuje se 51 lidí, na místě zasahují hasiči

Číst článek

Záchranářské týmy objevily vzduchové kapsy, ve kterých by mohli být lidé. Zaslechly také škrábání a bouchání. Podle velitele zásahu můžou podobné zvuky vydávat přeživší. Stejně tak ale může jít o pohyby kovu.

Oběti tragédie si přímo na místě připomnělo přes sto lidí. Shromáždili se ve tmě, zapalovali svíčky a modlili se. Příčina zřícení budovy není jasná. Jednou z vyšetřovacích verzí je poškození struktury budovy, na které upozornila kontrola z roku 2018.

Kontroly dalších budov

Čtyři roky stará zpráva vypracovaná soukromou společností prezentovala závěr, že na budově Champlain Towers South bylo „výrazné strukturální poškození“.

Firma Morabito Consultants v sobotu uvedla, že tehdy popsala „významné praskliny a zlomy v betonu“ a že správcům budovy navrhla „učinit rozsáhlé a potřebné opravy“. Obnova betonu ale podle sobotního vyjádření nikdy zahájena nebyla.

Lokální úřady nyní ve spolupráci s federálními složkami plánují vyšetřování a také spouští kontroly jiných budov, jakož i revize protokolů kolem tzv. recertifikace starších staveb.

Vedení Miami například v pátek rozeslalo dopis, ve kterém vyzvalo k provedení inspekcí na všech budovách starších než 40 let a vysokých alespoň sedm pater.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme