Vyprošťování chilských horníků se komplikuje

Kolem třetí hodiny SELČ měla začít poslední fáze operace na záchranu třiatřiceti chilských horníků, kteří byli od 5. srpna uvěznění závalem ve více než 600 metrové hloubce v dole San José na severu země. Podle americké televize CNN se ale objevily technické problémy na kapsli, která měla za úkol muže pod zemí dopravit na povrch. Celá akce tak patrně nabere několikahodinové zpoždění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chile - proražení tunelu.jpg | Zdroj: ČTK

Kolem třetí hodiny SELČ se záchranáři pokusili spustit zmíněnou kapsli do šachty, ale byli nuceni ji vytáhnou zpět, jelikož došlo k technickým problémům s gumovými koly na stěnách štoly.

Na místě je kromě záchranných týmů i chilský prezident Sebastián Piňera. Přijet slíbil také jeho bolivijský kolega Evo Morales - jeden z horníků je totiž z Bolívie.

Horníci byli v horkém a vlhkém prostředí pod zemí od 5. srpna, kdy je tam uvěznil zával na přístupovém tunelu. 17 dní trvalo, než je záchranáři našli. Nuceným pobytem pod zemí po důlním neštěstí už vytvořili světový rekord.

Horníci budou vyjíždět podle určeného pořadí

V první fázi operace by se měli v kapsli dolu spustit dva záchranáři a dva lékaři. „To zabere jistě několik hodin. Poté se s kapslí spustí speciální oděvy, které byly ušity každému na míru a které mají zachycovat jak jejich tělesnou vlhkost, tak vlhkost, která by k nim mohla doléhat z té šachty. Pak začnou horníci podle určeného pořadí vyjíždět nahoru,“ dodal redaktor České televize Petr Zavadil, který je přímo v táboře nad zavaleným dolem..

Horníky čeká po vyzvednutí na zem rychlá lékařská kontrola. Má se zaměřit na oči, které si odvykly na denní světlo, dále na zuby, které údajně hodně trpí v podzemí a také na stav kůže.

„Po kontrole by se horníci měli setkat s jedním až dvěma příbuznými a potom by měli jeden po druhém odlétat vrtulníkem do 45 kilometrů vzdálené polní nemocnice. Ovšem samotní horníci vyjádřili přání, že chtějí čekat u šachty dokud nebude venku poslední z nich a vyrazit do nemocnice společně,“ dodal redaktor.

Optimismus střídá trocha napětí

Na povrchu dolu na horníky čekají hlavně manželky, děti a další příbuzní. Vytvořili tam celé stanové městečko, zvané "Tábor naděje". Nechybí v něm ani provizorní školní třída nebo lazebnictví, kde se mohou manželky před tolik očekávaným setkáním ještě zkrášlit.

„Nálada v táboře je optimistická, i když se oproti včerejšku, kdy nálada díky proražení šachty byla ještě lepší, do toho začíná mísit i trocha napětí a možná i obavy, protože šéf záchranářů neskrýval, že takováto operace je nebezpečná vždycky,“ dodal redaktor České televize.

Za bezproblémové vytažení horníků se blízcí také modlí. Psychologové teď budou mít za úkol ochránit muže před duševním napětím - například před náporem novinářů.

David Koubek, Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme