Posun v případu ovlivňování amerických voleb. Vyšetřovatel Mueller ustavil velkou porotu

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller spolupracuje při vyšetřování údajné ruské součinnosti s volebním týmem Donalda Trumpa s velkou porotou. Se zprávou přišel Wall Street Journal. Podle médií by mohlo jít o signál, že se v případu zahrnujícím prezidentovy spolupracovníky a příbuzné mohou připravovat obvinění.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 13:59 4. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní americký vyšetřovatel Robert Mueller (vpravo)

Zvláštní americký vyšetřovatel Robert Mueller (vpravo) | Zdroj: Reuters

Velkou porotu složenou z amerických občanů používají vyšetřující orgány při rozhodování, zda je v konkrétním případě dostatek důkazů pro případné obvinění.

Sestavení poroty přímo neznamená, že k obvinění dojde, umožňuje však vyšetřovateli požádat o svědecké výpovědi či získat důležité dokumenty.

S Ruskem jsme nespolupracovali, nedokázali jsme se dohodnout ani mezi sebou, řekl Kushner

Číst článek

List The Wall Street Journal, který o porotě informoval jako první, napsal, že byla ustavena již před několika týdny.

Podle Reuters již požádala o důkazy či svědecké výpovědi v souvislosti s loňskou schůzkou prezidentova syna Donalda Trumpa mladšího s ruskou právničkou, která mu podle zveřejněných e-mailů slibovala kompromitující informace o sokyni jeho otce Hillary Clintonové.

Schůzce byli přítomni rovněž Trumpův zeť Jared Kushner a tehdejší šéf kampaně Paul Manafort.

Prezidentovi právníci ve čtvrtek již poněkolikáté prohlásili, že samotného šéfa Bílého domu se vyšetřování netýká. Sám Trump na čtvrteční schůzce označil ruskou kauzu za „vykonstruovanou".

Prezident dal v minulosti najevo nelibost nad Muellerovou prací a naznačil, že by jej rád odvolal. Mueller byl na svůj post ministerstvem spravedlnosti jmenován v květnu krátce poté, co Trump náhle propustil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho.

Skupina senátorů v současnosti připravuje návrh zákona, který by znesnadnil Muellerovo případné neodůvodněné odvolání prezidentem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme