Výroba olympijských maskotů prý probíhala za nelidských podmínek

Čínské továrny vyrábějící olympijské maskoty porušovaly lidská práva. Zaměstnanci v nich museli za minimální mzdu pracovat až trojnásobek povolené pracovní doby. Organizátoři olympiády v Londýně, která má být ve znamení ekologie a trvale udržitelného rozvoje, slíbili čínské dodavatele a výrobce prověřit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maskoti. Olympiáda v Londýně 2012

Maskoti. Olympiáda v Londýně 2012 | Foto: Jiří Hošek

Denní směna v čínských továrnách na olympijské maskoty trvala 11 až 12 hodin, šest dní v týdnu. Dělníci si při ní za den vydělali zhruba 190 korun.

Když zaměstnanci přišli do práce později, byť jen o pět minut, byla jim polovina mzdy odečtena. Zaměstnavatelé dělníkům neplatili zdravotní a sociální pojištění, v případě úrazu ani žádné odškodné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková Radiožurnálu popsala pracovní podmínky v čínské firmě, která vyrobila suvenýry pro olympiádu

Jak se píše ve zprávě hongkongské neziskové organizace SACOM, která pracovní podmínky v továrnách monitorovala, suvenýry vyráběli dělníci také v prostředí ohrožujícím zdraví.

Například v barvírnách si museli zaměstnanci často sami kupovat ochranné masky a oděvy, aby nebyli vystaveni jedovatým látkám. I přesto se jim ale někdy barva dostala do těla a někteří stále bojují se zdravotními problémy.

Ve smlouvě, kterou dodavatelé s organizačním výborem her podepsali, přitom slíbili, že budou klást důraz na životní prostředí i sociální a etické problémy při zajišťování zboží a služeb.

Aktivisté žádají olympijské organizátory, aby své dodavatele zboží důkladně prověřovali. Anna Lazorová, vedoucí programu odpovědnosti firem organizace NaZemi, která se věnuje propagaci Fair tradu, vítá skutečnost, že organizační výbor olympiády fairtradové produkty propaguje, a zvláště v oblasti občerstvení se mu to podle ní daří. Olympijský catering bude servírovat fairtradovou kávu nebo biopotraviny od místních farmářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anna Lazorová z organizace NaZemi se pro Radioužurnál vyjádřila k tomu, jak organizátoři olympiády plní sliby o ekologii a trvale udržitelném rozvoji

O špatných podmínkách v čínských továrnách ale podle Lazorové organizátoři vědět museli. „Mezinárodní kampaň Play fair, kterou plně podporujeme, už od aténské olympiády v roce 2004 organizační výbory olympijských her na riziko špatných pracovních podmínek v čínských továrnách upozorňuje. Organizátoři tedy o těchto problémech vědí. Otázkou je, jak se s nimi vyrovnávají,“ říká propagátorka fairtradových produktů.

„V únoru jsme organizační komisi londýnské olympiády představili výsledky výzkumu, který se týkal původu maskotů, propagačních materiálů a pracovních podmínek, za kterých jsou v Číně vyráběny. Olympijský výbor odpověděl, že zlepší některé procesy, bude zveřejňovat, v jakých továrnách se propagační materiály vyrábějí, a zavede mechanismy vedoucí ke zlepšení pracovních podmínek,“ pokračuje Anna Lazorová.

„Už v květnu jsme ale předložili další výzkum, který se zaměřoval na oblečení sportovců, v němž jsme poukázali na to, že se pracovní podmínky v praxi nezměnily,“ dodává Anna Lazorová z organizace NaZemi.

Kateřina Procházková, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme