Velkovýrobci obuvi píší Trumpovi kvůli Číně. ‚Je na čase tuhle obchodní válku ukončit.‘

Velkovýrobci obuvi vyzývají amerického prezidenta Donalda Trumpa k ukončení obchodní války s Čínou. Jeho rozhodnutí zvýšit dovozní cla na 25 procent bude mít podle nich katastrofální dopad na spotřebitele, protože disproporčně zasáhne pracující. Dopis, o němž ve středu informoval zpravodajský server BBC, podepsalo na 173 obuvnických firem včetně Nike, Adidas, Clarks, Dr.Martens nebo Converse.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nike, Adidas, Converse a další velké americké obuvnické firmy se obracejí na Trumpa ohledně nedávného zvýšení dovozního cla. (ilustrační foto) | Foto: barnimages | Zdroj: Flickr (CC BY 2.0)

„Je načase tuhle obchodní válku ukončit,“ cituje článek BBC společnosti. Ty ve svém dopise Trumpovi vyjadřují obavy, že vyšší odvody ohrozí jejich podnikání. Průměrné americké dovozní clo na boty se sice pohybuje kolem 11,3 procenta, píší firmy, ale v některých případech se může vyšplhat až na 67,5 procenta.

Americká cla na čínské zboží se vyhnou jen lékům nebo vzácným minerálům, platit budou pro laptopy a mobily

Číst článek

„Přidat k těmto clům ještě další 25procentní daň by znamenalo, že by některé rodiny amerických pracujících zaplatily za boty i skoro 100procentní daň,“ uvádějí výrobci obuvi. „To je nepředstavitelné,“ píší.

Trump zvedl dovozní cla na čínské zboží v ročním objemu 200 miliard dolarů na 25 z deseti procent před více než týdnem, přičemž reagoval na neúspěch dosavadních čínsko-amerických jednání o obchodní dohodě. Číňané plánují podobný krok k 1. červnu.

Firmám tehdy hlava Bílého domu poradila, že si náklady mohou snížit, když výrobu přenesou do Spojených států. Ty ale namítají, že takový přesun není snadný a vyžaduje roky plánování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme