Výrobci stavebních jeřábů čelí tlaku, aby je neprodávali do Íránu

Světoví výrobci stavebních jeřábů by měli zastavit dodávky svých strojů do Íránu. Teheránský režim je totiž používá k veřejným popravám. Kampaň proti jeřábům zahájila lobbistická organizace Společně proti jadernému Íránu. Ta se sice zaměřuje hlavně na nukleární program Islámské republiky, v poslední době ale argumentuje také otázkou lidských práv v Íránu. Pod jejím tlakem už přestala prodávat jeřáby do Íránu japonská firma Tadano.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stavební jeřáby

stavební jeřáby | Zdroj: Reuters

Sedmý největší výrobce jeřábů na světě Tadano patří k deseti firmám, na které se organizace Společně proti jadernému Íránu zaměřila. Z poloviny se jedná o společnosti z Dálného východu, zbytek je ale z evropských zemí, například německý Liebherr.

Protiíránští aktivisté používají silný argument: Fotografie popravených Íránců visících na ramenech jeřábů, kde je vidět i značka výrobce. Jen letos nechala íránská justice takto popravit už skoro dvacet lidí - většinou vrahů, povstalců, teroristů nebo pašeráků narkotik. Náboženský režim v Teheránu ale uplatňuje trest smrti i za politické aktivity nebo třeba za prostituci.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme