Výrobci Yorkshirské fety ve sporu s Evropskou komisí

Malá zemědělská firma v severoanglickém hrabství Yorkshire se ohradila u evropského soudního dvora proti Evropské unii na základě argumentu, že má právo nadále vyrábět sýr jménem feta. Je to spor typu, který ve slovutné unii není nikterak neznámým jevem, jak zaznamenal náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýry

Sýry

Malá výrobna sýrů Shepherds Purse Cheeses vyrábí sýr zvaný Yorkshirská feta od roku 1987. Je to sýr velice populární, prodává se v celé řadě hypermarketů, a výrobci z tohoto úspěchu čerpají značné zadostiučinění. Nicméně proti nim stojí neúprosná zeď unijní byrokracie, která v roce 2002 rozhodla, že termín feta smějí používat pro své sýry pouze řečtí výrobci.

Tento problém se velmi podobá sporu českých výrobců tuzemského rumu s evropskou byrokracií. Dnes jak známo se tento výrobek jmenuje pouze tuzemský. A musím hned zdůraznit, že si ho při návštěvách doma jen zřídka kdy zapomenu koupit - jamajský rum z cukrové třtiny totiž není mým šálkem čaje, jak by řekl Angličan.

Když Evropská komise v roce 2002 rozhodla, že pouze sýr vyrobený v Řecku může nést název Feta, a to na základě argumentu řeckých sýrařů o šest tisíc let dlouhé tradici tohoto sýra v Řecku, dotkla se tím řady výrobců. Nejen v Dánsku a v Německu, kteří sýr feta také vyrábějí a je výborný, i když třeba ne šest tisíc let starý.

Komise se dotkla také malé anglické firmy Shepherd Purse Cheeses, která se připojuje k dánské a německé stížnosti u evropského soudního dvora. Mluvčí evropského soudu tento týden řekl, že na rozhodnutí si strany sporu počkají asi půl roku.

Mluvčí firmy Shepherds Purse Cheeses prohlásila, že jejich sýr se od samého začátku jmenoval Yorkshirská feta, nikoli pouze feta, a nechce se jí věřit, že Evropská komise je tak neústupná. Firma se také obrátila na labouristickou vládu, která její stížnost nepodpořila, což mluvčí firmy velice rozhněvalo. A konzervativní poslanec v Evropském parlamentě za hrabství Yorkshire Edward McMillan Scott v rozhovoru pro list Daily Mail řekl: "Je velice podivné, že britská vláda není ochotna zaplatit několik set liber za právníka, aby hájil malého, ale důležitého výrobce".

Mluvčí vlády oznámil, že k soudu nebude poslán britský právní zástupce, protože ten by argumentoval naprosto stejně jako Německo a Dánsko. Inu, britská vláda na malé byznysy typu Shepherds Purse Cheese - jak se zdá - nemá čas ani peníze. Má jiné starosti, na příklad ve velkém Iráku.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme