Výrobky prodávané v Česku jsou stejně kvalitní jako ty německé

V Česku začalo fungovat odborné testování různých druhů výrobků. A jeho výsledky možná leckoho překvapí. Produkty prodávané v Česku nebo Polsku jsou úplně stejné jako v Německu nebo třeba Francii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prací prášky | Foto: Primoz

Občanské sdružení spotřebitelů Test zkoumalo kvalitu pracích prášků, praček, mobilních telefonů či přehrávačů hudby. Podle člena sdružení Václava Beneše je výsledek testů jednoznačný:

"Nejen v pracích prostředcích, ale i v ostatních oblastech, které jsme testovali se ukázalo, že výrobky, které se prodávají na středoevropských a východoevropských trzích jsou buď zcela identické nebo kvalitou zcela srovnatelné s výrobky prodávanými v západní Evropě," řekl Beneš.

Sdružení Test vzniklo i za pomoci peněz z Evropské unie. Vydává stejnojmenný časopis, který nabízí srovnávání kvality různých produktů. Na Západě má podobný postup velkou tradici: třeba belgický časopis Test achat má půl miliónu předplatitelů.

Cílem Evropské komise je, aby měli podobný přístup k informacím o kvalitě produktů také spotřebitelé v nových členských zemích Unie. Zdůrazňuje to komisařka pro záležitosti spotřebitelů Meglena Kuněvová.

"Chceme zajistit, aby měli spotřebitelé v nových členských zemích přístup k nejmocnější zbrani, kterou můžou mít: ke znalostem. Mám na mysli znalosti o kvalitě, bezpečnosti a cenové výhodnosti produktů, které si denně kupují."

Václav Beneš ze sdružení Test dodává, že v Česku stále převládá dojem, že zboží na našich pultech je nekvalitní.

"Měli jsme případ drogerie, která dovážela prací prášky z Německa, které měly přímo na obalech reklamu, ať lidé kupují německý prášek, protože ten český je sůl. My jsme v testu skutečně srovnali český a německý prášek a paradoxně se ukázalo, že ten český pral o něco lépe," uzavírá Beneš.

Igor Maňour, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme