Výročí 11. září si připomínají i na základně Guantánamo

Právě dnes uplyne uplyne osm let od útoků na Spojené státy. K únosům letadel se přihlásila extrémistická muslimská teroristická síť Al-Káida. Mnozí z jejích příslušníků jsou dnes zadržovaní ve vězení na americké základně Guantánamo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základna Guantánamo

Základna Guantánamo | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Jak se k nim Američtí dozorci chovají? O tom je reportáž severoamerického zpravodaje Českého rozhlasu Víta pohanky přímo z místa.

Je pět hodin ráno a muslimové na Guantánamu se modlí. Dozorci stojí decentně za plotem opodál nebo rituál sledují ze strážních věží. Snaží se maximálně respektovat jejich kulturní a náboženské zvyklosti. Alespoň mne o tom znovu a znovu ujišťují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vítka Pohanky ze základny Guantánamo

A během své krátké návštěvy nevidím žádné náznaky, že by neříkali pravdu. Aby svým vězňům rozuměli, zaměstnávají už několik let odborníka:

"Mou prací je učit a vzdělávat všechny dozorce o kultuře a náboženství zadržovaných, říká mi poradce Zaki. Původem je z Jordánska a Zaki je pseudonym. Používá ho, aby neohrozil své příbuzné doma na Blízkém východě."

Může to znít jednoduše, ale je to každodenní práce. Nejde jen o to, aby dozorci věděli, kdy se vězni potřebují modlit a co mají nebo nemají dělat, aby jejich rituál nechtěně nenarušili.

I pouhé gesto ruky, tón hlasu nebo běžná fráze může v západní kultuře znamenat něco úplně jiného, než v kultuře muslimské.

Dozorce třeba řekne: zbláznil jsi se? Vězeň si pomyslí: probůh, on nebo ona si myslí, že jsem zešílel. Američan to ale myslí úplně nevině a nezpochybňuje mentální zdraví zadrženého. Jenže tomu to musí někdo vysvětlit a od toho tu Zaki je.

Podle jeho názoru jsou američtí vojáci maximálně korektní, ale často se střídají a jeho vysvětlovací práce proto nikdy nekončí. Na Guantánamu se ctí i stravovací zvyky Muslimů.

Šéfkuchařka korejského původu mne provádí po kuchyni, která je určená speciálně pro vězně. Aby bylo jídlo "halal" tedy z muslimského pohledu čisté, musí to tak být.

Při přípravě se proto používá jiné nádobí, pánve a nože než při vaření pro Američany. Zadržovaní si mohou každý den vybrat z 6-ti jídel, přičemž čas podávání se právě teď přizpůsobuje zvyklostem muslimského postního měsíce Ramadánu.

Někteří z vězňů se postí, jiní ne. Personál v každém případě ctí jejich přání a jídlo jim servíruje jen pokud a když si to přejí, říká šéfkuchařka a vede mne do velkých chladících boxů:

Ukazuje mi citrony, mrkev, květáky, jahody, rajčata a jiné početné druhy ovoce a zeleniny, které se pro vězně dovážejí v té nejlepší kvalitě z celých Spojených států i zahraničí.

Šéfkuchařka mne nechává volně takříkajíc prošmejdit celou vězeňskou chlazenou spižírnu, nebo spíš spižírny, protože jich je několik. A mohu říct, že o tak kvalitních zásobách bych si doma mohl nechat tak leda zdát.

Současný velitel celého tábora na Guantánamu admirál Thomas Copeman mne nechává promluvit i s jinými lidmi, kteří se o vězně starají a dohlížejí na ně. Snaží se tak změnit představu, kterou lidé o Guantánamu z médií získávají.

Tohle místo se stalo symbolem mnoha chyb, kterých se Američané dopustili při zadržování lidí a porušování lidských práv na celém světě.

"Podle mého názoru je to špatně, ale tak to je a já se to snažím změnit," říká admirál Copeman. Rozhodnutí o tom, kdo má být na Guantánamu zadržovaný a jak dlouho, nespadá do jeho kompetence. On je tady od toho, aby se jim vedlo v rámci možností co nejlépe.

Práva vězňů jsou podle kritiků porušená už tím, že na Guantánamu vůbec jsou. Proto chce také americká vláda tábor co nejdřív zavřít. Nemohl jsem siuce mluvit se samotným i vězni. Ale že by vojenská posádka porušovala lidská práva, urážela jejich náboženství nebo zvyklosti přímo na místě, o tom jsem neviděl sebemenší důkaz.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme