Příznivci EU v centru Londýna protestují proti brexitu. Před dvěma roky dostal zelenou v referendu

  • Rozhodnutí o brexitu padlo před dvěma roky, na mnoha místech země se proti vystoupení protestuje
  • Právě před dvěma lety rozhodli obyvatelé Spojeného království v referendu, že odejdou z Evropské unie.
  • Okamžik brexitu, tedy březen 2019, se blíží a řada otázek zůstává nedořešena. Není stále jasné, jestli Británie zůstane ve společném celním prostoru, a vyřešena není ani citlivá otázka hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou.
  • Spor vznikl i mezi oběma komorami parlamentu o tom, jakou roli sehraje při odchodu Westminster.
  • Ke druhému výročí referenda se příznivci setrvání Británie v EU na mnoha místech po celé zemi sešli k protestům.

Od stálého zpravodaje Londýn (Aktualizováno: 15:29 23. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci EU demonstrují v centru Londýna. Přesně před dvěma lety řekla nadpoloviční většina Britů ANO brexitu. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Ke druhému výročí referenda se příznivci setrvání Británie v EU sešli na mnoha místech po celé zemi. Jak říká jedna z účastnic demonstrace v centru Londýna, je evropskou občankou a ráda by jí zůstala nadále. Setrvat v unii by podle ní bylo pro Spojené království užitečnější než odejít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o brexitu

Stejný názor má i mladý muž, který se účastní demonstrace proti brexitu. Věří, že se odchod z EU ještě podaří zvrátit. Někdy je podle něj lepší vzít špatné rozhodnutí zpět a předejít tak budoucím ztrátám.

Zcela odlišně vidí budoucnost země muž, který volil v referendu pro brexit a na svém rozhodnutí trvá. Hlavním argumentem je pro něj zastavení ekonomické migrace, především ze zemí východní Evropy. Chce zpět kontrolu nad britskými hranicemi.

Dva roky po referendu o brexitu se nálada v britské společnosti změnila. Podle průzkumu veřejného mínění, který si nechal udělat deník Independent, by dnes referendum o brexitu dopadlo opačně než v roce 2016 – 51 procent Britů by volilo pro setrvání v Evropské unii.

'Lidé se rozhodli'

Jak uvedla britská premiérka při svém dosud posledním velkém projevu k brexitu před parlamentem. „Lidé se rozhodli a vláda plní jejich zadání. Británie skutečně odejde z Evropské unie v březnu 2019,“ zopakovala předsedkyně vlády i vládní konzervativní strany Theresa Mayová.

Zelená brexitu podle Mayové. Britští lordi schválili zákon o vystoupení z unie

Číst článek

Zároveň zdůraznila, že je v britském zájmu dosáhnout s evropskými partnery dobrou dohodu. Byť je prý vláda připravena i na eventualitu, že se na podmínkách brexitu s evropskými vyjednavači nedohodne, Spojené království nabízí podle Mayové Evropské unii hluboké partnerství a doufá, že tato nabídka se setká s kladnou odezvou.  

To byl březen letošního roku. V polovině června, dva roky od referenda o brexitu, ale není vůbec jasné, za jakých podmínek se britský odchod z EU odehraje. A odpůrci brexitu stále věří, že se odchodu ještě podaří zabránit. A to včetně rebelujících poslanců uvnitř samotné Konzervativní strany.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme