Výročí konce druhé světové války slavili i američtí Češi

Češi žijící ve Spojených státech se aktivně zúčastnili vzpomínkových akcí k výročí konce války. Český generální konzulát v Los Angeles se postaral o to, aby naše účast na všech velkých kalifornských akcích byla viditelná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí veteráni

Američtí veteráni | Foto: Miroslav Konvalina

Lidé různých vyznání se modlili v Los Angeles před Muzeem tolerance Simona Wiesenthala i v největší římsko-katolické katedrále "města andělů", zasvěcené Panně Marii Andělské.

Američané oslavovali 8. květen jako 60. výročí od VE Day, tedy dne vítězství v Evropě. Připomenuli si, že tehdy skončila jen jedna z válečných kapitol nejkrvavějšího století, kterou vybojovala generace, již označují ze nejlepší.

Před Muzeem tolerance se střídali rabíni s představiteli města, aby vzdali hold těm, kteří bojovali za svobodu Evropy proti fašismu. Mezi oceněnými byl také Alfred Frye, jehož jednotka byla před šedesáti lety pověřena zadržením jednoho z nejznámějších nacistických pohlavárů, Hermanna Göringa.

Oslavy vítězství v Evropě byly také možností nenadálých setkání. Shirley Sweetbaumová, jejíž židovská rodina pocházela z Československa, uviděla v Los Angeles po šedesáti letech amerického vojáka Dwighta Millena, jehož jednotka jí zachránila 5. května 1945 při osvobození koncentračního tábora Mauthausen život.

Poláci v krojích a čeští a slovenští krajané ve svátečním nedělním oblečení zcela zaplnili největší losangeleskou římsko-katolickou katedrálu Panny Marie Andělské, aby se zde modlili. Před polskými veterány a odbojáři si slíbili, že na hrůzy 2. světové války nezapomenou.

Mši svatou koncelebroval český biskup Petr Esterka. S veterány si po celý den lidé podávali ruce. Staří muži mají stále pevný stisk dlaně, dívají se dlouze do očí a nepustí vás, dokud nemají jistotu, že řekli to, co měli na srdci.

"Jejich oběti nebyly marné, pokud si je lidé budou pamatovat," neslo se oslavami posledního amerického vítězství v Evropě.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme