Výročí konce druhé světové války slavili i američtí Češi

Češi žijící ve Spojených státech se aktivně zúčastnili vzpomínkových akcí k výročí konce války. Český generální konzulát v Los Angeles se postaral o to, aby naše účast na všech velkých kalifornských akcích byla viditelná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí veteráni | Foto: Miroslav Konvalina

Lidé různých vyznání se modlili v Los Angeles před Muzeem tolerance Simona Wiesenthala i v největší římsko-katolické katedrále "města andělů", zasvěcené Panně Marii Andělské.

Američané oslavovali 8. květen jako 60. výročí od VE Day, tedy dne vítězství v Evropě. Připomenuli si, že tehdy skončila jen jedna z válečných kapitol nejkrvavějšího století, kterou vybojovala generace, již označují ze nejlepší.

Před Muzeem tolerance se střídali rabíni s představiteli města, aby vzdali hold těm, kteří bojovali za svobodu Evropy proti fašismu. Mezi oceněnými byl také Alfred Frye, jehož jednotka byla před šedesáti lety pověřena zadržením jednoho z nejznámějších nacistických pohlavárů, Hermanna Göringa.

Oslavy vítězství v Evropě byly také možností nenadálých setkání. Shirley Sweetbaumová, jejíž židovská rodina pocházela z Československa, uviděla v Los Angeles po šedesáti letech amerického vojáka Dwighta Millena, jehož jednotka jí zachránila 5. května 1945 při osvobození koncentračního tábora Mauthausen život.

Poláci v krojích a čeští a slovenští krajané ve svátečním nedělním oblečení zcela zaplnili největší losangeleskou římsko-katolickou katedrálu Panny Marie Andělské, aby se zde modlili. Před polskými veterány a odbojáři si slíbili, že na hrůzy 2. světové války nezapomenou.

Mši svatou koncelebroval český biskup Petr Esterka. S veterány si po celý den lidé podávali ruce. Staří muži mají stále pevný stisk dlaně, dívají se dlouze do očí a nepustí vás, dokud nemají jistotu, že řekli to, co měli na srdci.

"Jejich oběti nebyly marné, pokud si je lidé budou pamatovat," neslo se oslavami posledního amerického vítězství v Evropě.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme