Výročí Solidarity oslavil i koncert Jarreho

Francouzský skladatel elektronické hudby a multinstrumentalista Jean Michael Jarre vzdal hold hnutí Solidarita a dělníkům gdaňské loděnice, kteří před 25-lety zahájili demontáž socialismu. Jarre uspořádal velkolepou podívanou přímo v loděnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa a Jean Michel Jarre | Zdroj: ČTK

Více než 100 tisíc diváků zaplnilo rozlehlé prostranství před obrovskými halami gdaňské loděnice. Právě tady v srpnu 1980 nezávislí odboráři uhájili své požadavky a podepsali dohody s tehdejší komunistickou vládou, v těchto místech se rodilo hnutí Solidarita.

"Jako umělec vám musím říci, jak jsem hrdý na to, že jste mě sem pozvali a že společně můžeme oslavit jeden z nejdůležitějších okamžiků historie 20.století," prohlásil Jean Michael Jarre. Na počest Solidarity a zesnulého papeže Jana Pavla II. složil novou skladu - Gdaňskou svitu. Objevují se v motivy neoficiální hymny hnutí Solidarita i Chopinovy hudby.

"Nezávisle na našem současném nedobrém stavu a nehledě na cenu, kterou jsme museli zaplatit, zůstávám přesvědčený, že naše generace zahájila epochu, která nám všem musí přinést užitek. Tato epocha odstranila bloky a nepřátelské systémy. Evropa má šanci být jednotnou, má naději na klid a blahobyt. O to se zasloužila naše generace," řekl zakladatel Solidarity Lech Walesa.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme