Výročí sovětské invaze do Afghánistánu

Přesně před 25 lety rozhodoval Sovětský svaz o vyslání svých vojsk do Afghánistánu. 27. prosince 1979 pak začal útok na prezidentský palác v Kábulu. Ten odstartoval dlouhou válku bez jasného vítěze. Až v roce 1988 Sovětský svaz uznal svou porážku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Afghánistánu | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Na Afghánistán dopadla invaze velmi tvrdě a vzpamatovává se z ní dodnes. Jak dodává Radek Khol z Ústavu mezinárodních vztahů, Spojené státy během války vycvičily islámské bojovníky pro boj proti sovětské armádě. Jedním z nich byl i dnešní terorista číslo jedna Usáma bin Ládin. Za výcvik těchto bojovníků zaplatila americká armáda celkem dvě miliardy dolarů.

"Poskytla jim výcvik ve využívání nejmodernějších zbraňových systémů. Včetně protileteckých raket Stinger, které byly účinné proti sovětským helikoptérám a letadlům, ale o několik let později se ukázaly jako velice nebezpečné pro Američany a západní síly právě v Afghánistánu," připomněl Khol.

Milan Kopp, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme