Výročí ukončení války si ve Francii připomněli u Vítězného oblouku

Podpis kapitulace v Remeši a ocenění francouzského odboje následovaný tradičním ceremoniálem u Vítězného oblouku. Oslavy konce druhé světové války se ve Francii nesly ve střízlivějším duchu, protože ty hlavní byly ve Francii před rokem. Oslav vylodění spojenců v Normandii se tehdy zúčastnil i ruský prezident Vladimír Putin. Jeho francouzský protějšek Francois Hollande však do Moskvy nejede.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská vojenská garda při slavnostním pochodu od Vítězného oblouku v Paříži | Zdroj: Reuters

„Francie musí být hrdá na ty, kteří se nevzdali a riskovali své životy v boji proti Němcům,“ řekl při ceremoniálu francouzský prezident Hollande.

Připomněl také, že právě letošní oslavy se nesou ve znamení ocenění památky členů hnutí francouzského odboje.

Francouzský prezident položil věnec u památníků Neznámého vojína. K Vítěznému oblouku ho doprovázel například i šéf americké diplomacie John Kerry.

Ve Francii si rovněž připomínají, že první verze kapitulace byla podepsána v Remeši, a to přes naléhání ruského vůdce Stalina, aby se hlavní ceremoniál konal v Berlíně a aby byla více oceněna role Rudé Armády.

Navzdory kulatému výročí byly letošní oslavy ve Francii střídmější. Hlavní oslavy totiž proběhly v loňském roce, kdy se slavilo výročí vylodění v Normandii.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme