Hirošima si připomíná 77 let od prvního použití jaderné zbraně ve válce, piety se zúčastnily tisíce lidí

V sobotu uplynulo přesně 77 let od svržení atomové bomby na japonské město Hirošima. První použití jaderné zbraně v dějinách lidstva a následné desítky tisíc lidských obětí si přímo v centru města připomněli obyvatelé Hirošimy, příbuzní obětí a teprve podruhé v historii i generální tajemník OSN.

Tento článek je více než rok starý.

Hirošima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hirošimský památník míru- Atomový dóm  Hirošima, Japonsko

Hirošimský památník míru, Atomový dóm Hirošima v Japonsku | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pieta za oběti v Hirošimě je každoročně velmi působivá, ale smutná. Tisíce lidí se jako každý rok sešly v mírovém parku v centru města, letos ale stáli i v okolních ulicích. 

Znovu zazněl hirošimský zvon míru a k těm, kdo si osobně přišli připomenout památku obětí, promluvili japonský premiér Fumio Kišida, rodák z Hirošimi, a generální tajemník OSN António Guterres.

Generální tajemník OSN navštívil Kyjev. Rusové město následně začali ostřelovat

Číst článek

Ani po bezmála 80 letech od výbuchu v Hirošimě se Japonci nedopočítali svých mrtvých.

OSN uvádí, že přímo v okamžiku exploze jaderné bomby nad městem v roce 1945 zemřelo 80 000 lidí. Místní samospráva na konci roku 1945 uváděla 145 000 obětí.

António Guterres v sobotu v mírovém parku řekl, že ani dnes jaderné zbraně nezaručují bezpečnost, ale výhradně smrt a zkázu. Guterres je prvním úřadujícím šéfem OSN, který Hirošimu navštívil od roku 2010.

Na místě hovořil s přeživšími atomového výbuchu, setkal se se starostou Kazumim Matsuiem a s premiérem Kišidou si prohlédl Hirošimský památník míru.

„Hrůzy Hirošimy musíme mít stále na paměti a uvědomit si, že jaderná hrozba má jen jedno řešení. Nemít žádné jaderné zbraně,“ konstatoval Guterres.

Biden: Jsme připraveni jednat s Ruskem o nové jaderné smlouvě. Moskvu prohlášení rozhořčilo

Číst článek

Premiér Kišida Guterresovi řekl, že Japonsko jako jediný stát, který zažil jaderný útok, „musí vést svět k tomu, aby se zbavil jaderných zbraní“.

Přístup Japonců k jádru

Hirošimská radnice záměrně na pietu nepozvala zástupce ruské ambasády, aby vyjádřila nesouhlas s tím, jak se Rusko na Ukrajině chová. Japonsku se hlavně nelíbí, že Rusko opakovaně vyhrožuje použitím jaderných zbraní.

„Z Hirošimy prosím svět, aby se tragédie použití jaderných zbraní neopakovala,“ vyzval mezinárodní komunitu Kišida. 

Jádro a jaderná energie je v Japonsku nikdy nekončící téma. Na začátku každé debaty stojí právě události v Hirošimě roku 1945.

Japonsko je dnes jednou z nejbohatších zemí světa, podle údajů mezinárodní organizace pro atomovou energii 90 procent veškerých technologií nakupuje v zahraničí. Momentálně provozuje 33 jadernách reaktorů a 2 další jsou před dokončením.

Obrovským šokem bylo pro Japonce neštěstí v jaderné elektrárně ve Fukušimě v roce 2011, nicméně Japonsko se atomové energie nezříká. Do roku 2030 by chtělo 20 procent své veškeré energie získávat z jádra.

Naopak odpor proti tomu, aby část amerických zbraní, které na území Japonska momentálně jsou, byla časem jaderných, je v Japonsku pořád veliký a je to stále tabu.

David Jakš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme