Výroky papeže o Mohamedovi pobouřily muslimský svět

Rozhořčení vyvolal v muslimských kruzích výrok papeže Benedikta XVI. na adresu proroka Mohameda. Hlava katolické církve použila v úterý v Řezně citátu středověkého byzantského císaře, který se o Mohamedovi nelichotivě vyjádřil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benedikt XVI.

Benedikt XVI. | Zdroj: ČTK

Na půdě Řezenské univerzity citoval Benedikt XVI. slova byzantského císaře Manuela II. Ten se před 600 lety vyjádřil v tom smyslu, že "Mohamed přinesl na svět jen špatné a nehumánní věci".

Muslimské organizace v Německu a ve Francii už daly najevo své rozčilení. Státní náboženský úřad v Turecku pak dokonce od papeže žádá omluvu. "Benedikt tentokrát předvedl mentalitu křižáckých výprav a nepřátelský postoj," myslí si šéf tureckého úřadu Ali Bardakoglu. Dodal, že pokud by papež takto o prorokovi islámské víry smýšlel, nemá Benediktova návštěva v Turecku letos v listopadu žádný význam.

Otrou kritiku vyvolala papežovala slova i v regionu Blízkého východu. "Ostře to odsuzujeme a požadujeme vysvětlení, co to má znamenat. Žádáme, aby se jeho svátost papež veřejně omluvil všem muslimům za zostuzení islámu, jejich náboženského přesvědčení a proroka Mohameda ," uvedl vlivný předseda Světového svazu islámských učenců šejch Júsuf Qardáwí v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra.

Islámští představitelé a učenci pochopili tyto výroky a citace papeže Benedikta XVI. tak, že vnímá islám jako náboženství, které posvěcuje násilí jako prostředek šíření víry. Protesty nabírají na síle a nepomohlo ani vydření Vatikánu, že nejvyšší katolický duchovní si islámu váží a nesouhlasí pouze se šířením náboženství silou zbraní.

Jiří Hošek, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme