Výsadkáři, kteří údajně zabloudili na Ukrajinu, jsou zpátky v Rusku

Do Ruska se vrátili všichni výsadkáři zadržení na Ukrajině. Agentuře ITAR-TASS to řekl ruský generálmajor Alexej Ragozin. Rusové podle něj naopak předali Ukrajině 63 jejích vojáků, kteří ruskou hranici překročili před čtyřmi dny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Jednání byla velice složitá. Ale zdravý rozum zvítězil a vše dopadlo dobře. Hlavní je, že chlapci jsou teď s námi," uvedl Ragozin.

Ruské úřady podle něj dnes ráno předaly na hraničním přechodu Nechotějevka v Belgorodské oblasti druhé straně 63 ukrajinských vojáků, kteří 27. srpna přešli ruskou hranici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Doněcku se s aktuálními informacemi přihlásil zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Zástupce velitele ruských výsadkových vojsk považuje za nepřijatelné, že Ukrajinci parašutisty tak dlouho zadržovali, zatímco ruské úřady prý promptně předávají ukrajinské vojáky, kteří se ocitli v Rusku.

Skupinu ruských výsadkářů podle serveru newsru.com zadržela ukrajinská tajná služba SBU 25. srpna. Dva parašutisté byli údajně zabiti a deset zajato. Sami výsadkáři na tiskové konferenci v Kyjevě hovořili o tom, že zabloudili během nočního cvičení, kterého se zúčastnily asi dvě stovky vojáků.

Kyjev naopak označil za nepravděpodobné, že by příslušníci elitní jednotky pronikli desítky kilometrů do hloubi ukrajinského území proto, že se nedokázali zorientovat.

Zajaté "diverzanty" považoval za potvrzení svých obvinění, že na Ukrajině válčí i příslušníci regulérní ruské armády a ne jen dobrovolníci, jak tvrdí proruští separatisté. Ti na východě Ukrajiny bojují s ukrajinskými vládními jednotkami už od dubna.

Rusko se chystá vyslat na východ země další konvoj

Centrum východní Ukrajiny Doněck má za sebou relativně klidnou noc. Bombardovalo se pouze na okrajích města a zatím nejsou zprávy o mrtvých a zraněných. Dva městské obvody nicméně zůstaly v důsledku ostřelování bez elektřiny a pitné vody.

V současné době se Doněck a Luhanská oblast připravuje na další takzvanou humanitární pomoc. Rusko dalo najevo, že by už zítra mohlo vypravit další konvoj na pomoc tamním obyvatelům, kteří už asi dva měsíce žijí v provizorních podmínkách. Dá se ale očekávat, že ukrajinská strana s tímto konvojem nebude souhlasit.

Martin Dorazín, ČTK, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme