Vyšetřování kunduzské aféry zvyšuje tlak na německého ministra obrany

V Německu vyplouvají na povrch další podrobnosti kolem krvavého útoku na cisterny v Afghánistánu. Výpověď bývalého generálního inspektora bundeswehru přitížila současnému ministru obrany Guttenbergovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána

Braniborská brána | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Toho kritizují za původní hodnocení náletu i za způsob, jakým se právě generála Schneiderhana zbavil.

Mladá hvězda německé politiky Guttenberg bez patřičné konzultace s armádními experty napřed nálet na unesené cisterny vyhodnotil coby vojensky přiměřený. Poté své stanovisko změnil a za údajné zatajování důležitých skutečností zbavil funkce jak Schneiderhana, tak státního tajemníka na ministerstvu obrany Wicherta.

Wolfgang Schneiderhan ale před vyšetřovacím výborem Spolkového sněmu vypověděl, že ministrovi všechny dostupné informace poskytl. Ministru Guttenbergovi naopak pomohlo zjištění německých médií, že se resort obrany snažil ovlivnit hodnocení náletu ještě před jeho příchodem do funkce.

Někteří opoziční politici mají přesto pocit, že Karl-Theodor zu Guttenberg lhal a měl by ministerskou funkci dát k dispozici.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme