Vyšetřování NATO: Rozhodnutí o náletu v Afghánistánu bylo chybné

Chybné rozhodnutí německého velícího důstojníka kombinované s překročením jeho pravomocí. Takové jsou podle německého deníku Süddeutsche Zeitung předběžné závěry vyšetřování tragického náletu na cisterny v severním Afghánistánu Severoatlantickou aliancí. Krvavý nálet na unesené cisterny také oživil v Německu debatu o stažení vojáků bundeswehru z Afghánistánu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zraněný muž při náletu NATO v Afghánistánu

Zraněný muž při náletu NATO v Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Plukovník Georg Klein je podle svých kolegů i spolkového ministerstva obrany důstojníkem velmi rozvážným. Vyšetřovatelé Severoatlantické aliance se ale podle Süddeutsche Zeitung kloní k názoru, že německý velitel rozhodnutím o krvavém náletu špatně vyhodnotil situaci po unesení cisteren s palivem bojovníky radikálního hnutí Taliban.

Podle předběžné zprávy navíc Klein, coby velitel provinčního rekonstrukčního týmu v Kundúzu, překročil své kompetence. Jeden z vysokých vojenských představitelů aliance uvedl, že se německý důstojník nedržel standardní procedury a nekonzultoval své rozhodnutí s velitelstvím mise ISAF.

Bundeswehr stále zastává názor, že obě unesené cisterny měly posloužit k sebevražednému atentátu na německou vojenskou základnu.

Tragický nálet na cisterny v severním Afghánistánu má dohru i na německé politické scéně. Krvavý útok, který nařídil německý důstojník, totiž oživil debatu o stanovení termínu pro stažení vojáků bundeswehru ze země. Podle expertů ale téma zřejmě výrazněji nepromluví do výsledku parlamentních voleb za dva týdny.

Jedině postkomunistická Die LINKE se z relevantních stran staví dlouhodobě proti přítomnosti německých vojáků pod Hindúkušem. Všechny ostatní parlamentní formace účast na misi dosud podporovaly.

Bavorská CSU ale teď nečekaně přišla s požadavkem, aby se stanovil harmonogram stahování mezinárodních jednotek z Afghánistánu. Nejpozději v prosinci musí nově zvolený Spolkový sněm rozhodnout o prodloužení mandátu pro německý kontingent.

Hlavně u sociálních demokratů a zelených se množí náznaky, že další setrvání německých sil by tentokrát mohlo být podmíněno přijetím časového plánu na stažení vojáků.

Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme