Vyšetřování pádu letadla s hokejisty Jaroslavle skončilo. Vše ukazuje na chybu pilotů

Ruští vyšetřovatelé po třech letech uzavřeli případ havárie letadla s hokejisty Lokomotivu Jaroslavl, jehož obětí byli i tři Češi a jeden Slovák. Sebrané důkazy ukazují na chybu pilotů, kteří zřejmě nebyli k řízení stroje dostatečně vyškolení. O vinících rozhodne soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínkový pochod fanoušků klubu Lokomotiv Jaroslavl

Vzpomínkový pochod fanoušků klubu Lokomotiv Jaroslavl | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Důkazy potvrzují hlavní vyšetřovací verzi, že se osudových chyb dopustili piloti, kteří si popletli pedály a místo akcelerace začali v rozhodující okamžik stroj brzdit. Pak nastal pád.

Stroj se zřítil krátce po startu u ruské Jaroslavle, bylo to 7. září 2011. Zahynulo 44 lidí včetně 25 hokejistů. Mezi oběťmi jsou i čeští hráči Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček a slovenský hráč Pavol Demitra. Pád přežil pouze letový inženýr Alexandr Sizov.

K fatálním chybám zřejmě došlo proto, že piloti neměli k řízení stroje dostatečné školení. Na letoun JAK-42 přecházeli z JAKu-41, který má jiný systém řízení.

Hlavní zodpovědnost tak podle vyšetřovatelů padá na společnost Jak Service, která měla správné přeškolení pilotů zajistit. Ředitel společnosti se bude z pochybení zpovídat u soudu, který bude následovat po skončení vyšetřování.

Martin Dorazín, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme