Vyšetřování Pilipa a Bubeníka může trvat až půl roku

Vyšetřování českých občanů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, zadržovaných na Kubě, může ve vazbě pokračovat dalších 60 dní, případně až 180 dní. Tohoto práva údajně využije kubánský prokurátor, který o tom jednal s vyšetřovatelem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českému rozhlasu to večer řekl mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Zdůraznil však, že je třeba vyčkat na detaily, protože kubánský vyšetřovatel o svém rozhovoru s prokurátorem informoval chargé d'affaires Josefa Maršíčka, informace tedy nepocházejí přímo od prokurátora.

Příbuzní Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, zadržovaných na Kubě, Lucie Pilipová a Martin Bubeník hovořili s vyšetřovatelem případu. Ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdila přímo z Kuby Lucie Pilipová. Jak jí vyšetřovatel sdělil, byli 18. ledna Pilip a Bubeník obviněni z přípravy akce proti bezpečnosti státu za účelem povstání. Kubánské úřady zároveň přislíbily další návštěvu příbuzných ve vězení.

O propuštění Pilipa a Bubeníka požádalo Kubu jménem Evropské unie Švédsko. Informovala o tom švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová. Připomněla, že odpověď Havany nelze očekávat dnes, proože dopis byl „sotva doručen“. Podle diplomatů bude dopis zveřejněn teprve tehdy, až na něj Kubánci odpoví, nebo pokud zůstane bez odpovědi. Lindhová podle nich reagovala na žádost, kterou Švédsku jako předsedovi EU adresoval šéf české diplomacie Jan Kavan.

Lucie Pilipová potvrdila, že Havana sdělila zadrženým Ivanu Pilipovi a Janu Bubeníkovi obvinění. To zpočívá v činnosti namířené proti bezpečnosti státu za účelem povstání.

Milan Kopp, Petr Pospíšil, Miroslav Škraňka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme