FBI Trumpa nevyšetřovala z politických důvodů, uvedli inspektoři. Chyby ale podle nich udělala

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa politicky motivované vyšetřování, ačkoli se několika chyb dopustil. K tomuto závěru dospěl ve zveřejněné zprávě generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz. Ministr spravedlnosti William Barr ale s výsledkem inspektorovy práce nesouhlasí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Inspektor prověřoval pochybnosti o počátcích vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby a také to, zda FBI v případu dodržoval zákony.

‚Prezident nebyl očištěn.‘ Americký vyšetřovatel Mueller vypovídal ve Sněmovně reprezentantů

Číst článek

Podle závěrečné zprávy inspektoři neobjevili žádné důkazy o tom, že by zaměstnanci FBI jednali s politickou motivací nebo zaujatostí, když v červenci 2016 začali vyšetřovat, zda jednotlivci napojení na Trumpovou kampaní nespolupracovali s Ruskem. Generální inspektor Horowitz došel k závěru, že FBI měla dostatek materiálů k tomu, aby vyšetřování zahájila.

Nicméně zpráva podle deníku New York Times také konstatuje, že si FBI během vyšetřování počínala lehkovážně a dopustila se závažných chyb během sledování bývalého Trumpova zahraničněpolitického poradce Cartera Page.

Nespokojenost ministra

Ministr spravedlnosti William Barr ale s výsledkem inspektorovy práce podle agentury Reuters nesouhlasí. Tvrdí, že FBI vyšetřování zahájila jen na základě nejslabších podezření.

Zahraniční média se shodují, že zprávy využijí jak zastánci, tak kritici prezidenta Trumpa. Deník Washington Post cituje demokratického senátora Richarda Blummenthala, podle kterého zpráva „rozmetala na kusy“ teorie konzervativců týkající se důvodů zahájení vyšetřování. Ukázala, že politické preference nehrály roli, uvedl.

Naopak republikánský poslanec Mark Meadows řekl, že pondělí „nebylo dobrým dnem pro FBI“. Podle něj existují jasné důkazy pro to, aby byly postupy FBI důkladně zkontrolovány.

Generání inspektor Horowitz by o závěrech zprávy měl promluvit ve středu před komisí Senátu.

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme